притисни ентер »

Џафери го поддржува зголемувањето на мнозинството – најдоцна до јуни или јули треба да почне процесот за уставните измени
Џафери го поддржува зголемувањето на мнозинството – најдоцна до јуни или јули треба да почне процесот за уставните измени

Џафери го поддржува зголемувањето на мнозинството – најдоцна до јуни или јули треба да почне процесот за уставните измени

Иако е веќе крај на јануари, во Собранието тешко се собира кворум за работа и се повеќе се чувствуваат меѓусебните превирања во пратеничката група на ДУИ, но и случувањата со новите преговори за влез на Алијанса за Албанците во владејачкото мнозинство. Претседателот на Собранието Талат Џафери на денешниот брифинг со новинарите рече дека обврска на

„Собранието РЕЧИСИ ДА НЕМА КВОРУМ ЗА РАБОТА“

„Собранието РЕЧИСИ ДА НЕМА КВОРУМ ЗА РАБОТА“

Џафери не смета дека има потреба за седница за односите со Бугарија на која министерот за надворешни работи би реферирал. Претседателот на Собранието на денешната средба со новинарите оцени дека безбедносната состојба е стабилна, а други облици на влијанија вели дека има и затоа соодветно институциите кои се надлежни институциите да ја следат состојбата

„Собранието РЕЧИСИ ДА НЕМА КВОРУМ ЗА РАБОТА“

„Собранието РЕЧИСИ ДА НЕМА КВОРУМ ЗА РАБОТА“

Џафери не смета дека има потреба за седница за односите со Бугарија на која министерот за надворешни работи би реферирал. Претседателот на Собранието на денешната средба со новинарите оцени дека безбедносната состојба е стабилна, а други облици на влијанија вели дека има и затоа соодветно институциите кои се надлежни институциите да ја следат состојбата

Џафери најави дека постапката за внесување на Бугарите во уставот треба да започне во јуни

Џафери најави дека постапката за внесување на Бугарите во уставот треба да започне во јуни

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска најави дека постапката за уставни измени би требало да започне најдоцна во јуни-јули годинава и да заврши до ноември, кога е предвидено и да заврши скринингот на ЕУ. Уставните измени за внесување на Бугарите во Уставот се услов за продолжување на пристапните преговори со ЕУ по завршување на скринингот

Џафери најави дека постапката за внесување на Бугарите во уставот треба да започне во јуни

Џафери најави дека постапката за внесување на Бугарите во уставот треба да започне во јуни

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска најави дека постапката за уставни измени би требало да започне најдоцна во јуни-јули годинава и да заврши до ноември, кога е предвидено и да заврши скринингот на ЕУ. Уставните измени за внесување на Бугарите во Уставот се услов за продолжување на пристапните преговори со ЕУ по завршување на скринингот

Џафери нема да свика седница за Бугарија, а на Ахмети, вели, ќе му се обраќа како што сака

Џафери нема да свика седница за Бугарија, а на Ахмети, вели, ќе му се обраќа како што сака

Фото: Собрание Претседателот на Собранието Талат Џафери нема да го следи примерот на Бугарија и нема намера да свика седница за инцидентите кои влијаат на дипломатските односи на Македонија и Бугарија. На прашањето од новинарите, зошто не го повика Бујар Османи на брифинг за целата ситуација, Џафери одговори дека нема потреба од тоа, бидејќи министерот

Алијанса го поддржа мнозинството, дали почна да функционира новата коалиција

Алијанса го поддржа мнозинството, дали почна да функционира новата коалиција

Embedded video for Алијанса го поддржа мнозинството, дали почна да функционира новата коалиција Иако нема официјален договор Ковачевски – Таравари за влез во владата, Алијанса на Алабанците денеска го обезбеди кворумот за денешната седница во услови кога власта во парламентот не може сама да функцинира поради нарушените односи во ДУИ и тенкото мнозинство

Постапката за промена на Уставот ќе започне најдоцна во јули

Постапката за промена на Уставот ќе започне најдоцна во јули

Најдоцна во јуни или јули годинава за да заврши до ноември, кога завршува и скринингот од ЕУ ќе започне постапката во Собранието за менување на Уставот, најави денеска Талат Џафери, претседател на македонскиот парламент. На брифингот со новинари тој рече дека не мисли дека избори ќе го решат проблемот со немањето доволно гласови (80) за уставни измени,

Џафери: На Ахмети му се обраќам со „команданте“ и тоа си е моја работа

Џафери: На Ахмети му се обраќам со „команданте“ и тоа си е моја работа

Прашањето зошто на Ахмети му се обраќа со „командант”, предизвика мала полемика на дел од новинарите со претседателот на Собранието Џафери. Зошто го користи тој прекар какаракеристичен за 2001 година, кога помина речиси четвртина век оттогаш, беше прашан Џафери, но тој повторуваше дека си е негова лична, приватна работа, како обраќање на партиец со

Џафери: На Ахмети му се обраќам со „команданте“ и тоа си е моја работа

Џафери: На Ахмети му се обраќам со „команданте“ и тоа си е моја работа

Прашањето зошто на Ахмети му се обраќа со „командант”, предизвика мала полемика на дел од новинарите со претседателот на Собранието Џафери. Зошто го користи тој прекар какаракеристичен за 2001 година, кога помина речиси четвртина век оттогаш, беше прашан Џафери, но тој повторуваше дека си е негова лична, приватна работа, како обраќање на партиец со