притисни ентер »

Грчкиот парламент в петок ќе дебатира за договорот за името

Грчкиот парламент в петок ќе дебатира за договорот за името

Дебатата во грчкиот парламент за договорот за спорот со името помеѓу Атина и Скопје ќе се одржи в петок, пишува електронското издание на грчкиот весник „Прототема“. Премиерот Алексис Ципрас испратил писмо до претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис, барајќи информацијата да биде проследена процедурално до останатите партии. Претходно денеска,

Грчкиот парламент в петок ќе дебатира за договорот за името

Грчкиот парламент в петок ќе дебатира за договорот за името

Дебатата во грчкиот парламент за договорот за спорот со името помеѓу Атина и Скопје ќе се одржи в петок, пишува електронското издание на грчкиот весник „Прототема“. Премиерот Алексис Ципрас испратил писмо до претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис, барајќи информацијата да биде проследена процедурално до останатите партии. Претходно денеска,

Договорот за името в петок пред грчките пратеници

Договорот за името в петок пред грчките пратеници

Дебатата во грчкиот парламент за договорот за спорот со името помеѓу Атина и Скопје ќе се одржи в петок, пишува електронското издание на грчкиот весник „Прототема“. Премиерот Алексис Ципрас испратил писмо до претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис, барајќи информацијата да биде проследена процедурално до останатите партии. Претходно денеска,

Грчкиот парламент во петок ќе дебатира за договорот за името

Грчкиот парламент во петок ќе дебатира за договорот за името

Дебатата во грчкиот парламент за договорот за спорот со името помеѓу Атина и Скопје ќе се одржи в петок, пишува електронското издание на грчкиот весник „Прототема“. Премиерот Алексис Ципрас испратил писмо до претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис, барајќи информацијата да биде проследена процедурално до останатите партии. Претходно денеска,

Грчкиот парламент в петок ќе дебатира за договорот за името

Грчкиот парламент в петок ќе дебатира за договорот за името

Дебатата во грчкиот парламент за договорот за спорот со името помеѓу Атина и Скопје ќе се одржи в петок, пишува електронското издание на грчкиот весник „Прототема“. Премиерот Алексис Ципрас испратил писмо до претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис, барајќи информацијата да биде проследена процедурално до останатите партии. Претходно денеска,

Власта и опозицијата во Грција со дијаметрално спротивна оценка на договорот за името

Власта и опозицијата во Грција со дијаметрално спротивна оценка на договорот за името

Власта и опозицијата во Грција и денеска излегоа со динаметрално спротивни оценки на постигнатиот договор помеѓу премиерите Заев и Ципрас, јавува Сител. Владиниот портпарол и министер без ресор Димитрис Ѕанакопулос оцени дека станува збор за политичка победа, која со текот на времето ќе ја увидат и тие што се противат. ,,Станува збор за политичка победа

Договорот со Македонија, главна тема во Грција

Договорот со Македонија, главна тема во Грција

Договорот со Македонија, главна тема во Грција За едните историски за другите проблематичен, но за сите во Грција е главна тема постигнатиот договор. Медиумите во Грција денеска го анализираат договорот, што доби а што загуби едната или другата страна, но и кои се придобивките од затворањето на спорот за името. Коментарите се во зависност од ориентираноста

Власта и опозицијата во Грција со дијаметрално спротивна оценка на договорот за името

Власта и опозицијата во Грција со дијаметрално спротивна оценка на договорот за името

Embedded video for Власта и опозицијата во Грција со дијаметрално спротивна оценка на договорот за името Власта и опозицијата во Грција и денеска излегоа со динаметрално спротивни оценки на постигнатиот договор помеѓу премиерите Заев и Ципрас. Владиниот портпарол и министер без ресор Димитрис Ѕанакопулос оцени дека станува збор за политичка победа,

Договорот со Македонија, главна тема во грчките медиуми

Договорот со Македонија, главна тема во грчките медиуми

Постигнатиот договор, кој некои во Грција го нарекуваат историски, други проблематичен, од вчера попладне е главна тема во медиумите кај јужниот сосед. Во утринските информативни емисии на грчките телевизии, на порталите, во весниците, новинарите во Грција го анализираат договорот, што доби а што загуби едната или другата страна, но и кои се придобивките

Грчките медиуми: „Направивме компромис со Северна Македонија“

Грчките медиуми: „Направивме компромис со Северна Македонија“

Постигнатиот договор, кој некои во Грција го нарекуваат историски, други проблематичен, од вчера попладне е главна тема во медиумите кај јужниот сосед, јави дописничката на МИА од Атина. Во утринските информативни емисии на грчките телевизии, на порталите, во весниците, новинарите во Грција го анализираат договорот, што доби, а што загуби едната или