притисни ентер »

Бугарските земјоделци контра ЕУ: На протести бараат забрана за увоз на украинско жито
Бугарските земјоделци контра ЕУ: На протести бараат забрана за увоз на украинско жито

Бугарските земјоделци контра ЕУ: На протести бараат забрана за увоз на украинско жито

Најавуваат дека се подготвени утре да тргнат со трактори за Софија, јавуваат медиумите. Во петокот, Европската комисија одлучи да ги прекине ограничувањата за увоз на производи од Украина, а бугарската влада гласаше за укинување на забраната, разидувајќи се со уште три членки на ЕУ: Полска, Унгарија и Словачка, кои најавија дека ќе ги задржат ограничувањата

Бугарските земјоделци контра ЕУ: На протести бараат забрана за увоз на украинско жито

Бугарските земјоделци контра ЕУ: На протести бараат забрана за увоз на украинско жито

Најавуваат дека се подготвени утре да тргнат со трактори за Софија, јавуваат медиумите. Во петокот, Европската комисија одлучи да ги прекине ограничувањата за увоз на производи од Украина, а бугарската влада гласаше за укинување на забраната, разидувајќи се со уште три членки на ЕУ: Полска, Унгарија и Словачка, кои најавија дека ќе ги задржат ограничувањата

Бугарските земјоделци блокираа патишта поради увозот на украинска стока

Бугарските земјоделци блокираа патишта поради увозот на украинска стока

Фото: Принтскрин Земјоделците ширум Бугарија денеска протестираа бидејќи владата во Софија ја укина забраната за прехранбени производи од Украина, жалејќи се дека овој потег ќе предизвика прилив на стоки и ќе ги намали цените на локалните производи. Неколку стотици земјоделци ги блокираа патиштата со трактори низ целата земја, носејќи бугарски знамиња

Бугарските земјоделци контра ЕУ: На протести бараат забрана за увоз на украинско жито

Бугарските земјоделци контра ЕУ: На протести бараат забрана за увоз на украинско жито

Најавуваат дека се подготвени утре да тргнат со трактори за Софија, јавуваат медиумите. Во петокот, Европската комисија одлучи да ги прекине ограничувањата за увоз на производи од Украина, а бугарската влада гласаше за укинување на забраната, разидувајќи се со уште три членки на ЕУ: Полска, Унгарија и Словачка, кои најавија дека ќе ги задржат ограничувањата

Украина поднесе тужби во СТО против ембргото од трите членки на ЕУ на украинските житарки

Украина поднесе тужби во СТО против ембргото од трите членки на ЕУ на украинските житарки

Украина поденсе тужба во Светската трговска организација (СТО – WO) против Полска, Словачка и Унгарија откако трите членки на Европската унија решија да ја задржат забраната на увоз на украинските житарки и други земјоделски производи штитејќи ги своите производители, објави висока украинска функционерка во понеделникот. Контролите и ограничувањата

Земјоделци во Бугарија блокираа патишта поради увоз на украинска стока

Земјоделци во Бугарија блокираа патишта поради увоз на украинска стока

11 Земјоделците ширум Бугарија денеска протестираа бидејќи владата во Софија ја укина забраната за прехранбени производи од Украина, жалејќи се дека овој потег ќе предизвика прилив на стоки и ќе ги намали цените на локалните производи. Неколку стотици земјоделци ги блокираа патиштата со трактори низ целата земја, носејќи бугарски знамиња и свиреа со

Украина планира да ги тужи Полска, Унгарија и Словачка поради забраната за увоз на храна

Украина планира да ги тужи Полска, Унгарија и Словачка поради забраната за увоз на храна

Украина планира да ги тужи Полска, Унгарија и Словачка за забрана на увоз на украински земјоделски производи, изјави украинскиот трговски претставник Тарас Качка во интервју за Политико. Забраните на владите на три централноевропски земји имаат за цел да ги заштитат сопствените земјоделци од жито од Украина, по руската блокада на украинските пристаништа

Протест на бугарските земјоделци против укинувањето на забраната за увоз од Украина

Протест на бугарските земјоделци против укинувањето на забраната за увоз од Украина

Бугарските земјоделци подигнаа привремени блокади на автопатиштата и простапните патишта кон Романија и Грција во понеделникот протестирајќи против укинувањето на забраната за увоз на житарки од Украина и предупредија дека се подготвени и со трактори во вторник да тргнат кон Украина. Во петокот Европската комисија реши да ги прекине ограничувањата