притисни ентер »

„Надал и Ѓоковиќ може да освојат колку сакаат грен-слем титули, Федерер секогаш ќе биде број 1“
„Надал и Ѓоковиќ може да освојат колку сакаат грен-слем титули, Федерер секогаш ќе биде број 1“

„Надал и Ѓоковиќ може да освојат колку сакаат грен-слем титули, Федерер секогаш ќе биде број 1“

Поранешната руска тенисерка Надја Петрова нема дилема кој е најдобар на сите времиња. Дебатата околу тоа кој на крајот од краиерата меѓу Ѓоковиќ, Надал и Федерер ќе заврши со најмногу грен-слем титули никако да сопре. Според Русинката како и да заврши цела работа според неа нема дилема дека Федерер е најдобриот што некогаш играл. „За мене Федерер секогаш

Откако се закити со тринаесетата титула на грен слем турнирот Ролан Гарос, Надал порача...

Откако се закити со тринаесетата титула на грен слем турнирот Ролан Гарос, Надал порача...

Откако се закити со тринаесетата титула на грен слем турнирот Ролан Гарос, шпанскиот тенисер Рафаел Надал, порача дека нема планови за наредниот период, односно дека нема намера да игра на преостанатите турнири до крајот на годината. Во својата последна колумна познатиот тениски новинар Стив Флинк, откри дека шпанскиот тенисер ќе земе одмор до Австралија

Надал има план како да го симне Ѓоковиќ од врвот на АТП

Надал има план како да го симне Ѓоковиќ од врвот на АТП

Откако се закити со тринаесетата титула на грен слем турнирот Ролан Гарос, шпанскиот тенисер Рафаел Надал, порача дека нема планови за наредниот период, односно дека нема намера да игра на преостанатите турнири до крајот на годината. Во својата последна колумна познатиот тениски новинар Стив Флинк, откри дека шпанскиот тенисер ќе земе одмор до Австралија

ВТА-турнир откажан, но не од корона: Квалитетот на тенисерките не бил добар!?

ВТА-турнир откажан, но не од корона: Квалитетот на тенисерките не бил добар!?

Во ек на најголемата светска криза кога секој организиран спортски настан се води како голема победа во војната со коронавирусот, се случуваат и лудории во светскиот спорт, па така закажан ВТА-турнир за крајот на годинава нема да се игра и тоа не поради новата експлозија на ковид-19, туку од – бизарни причини. Во Лимож требаше да се игра женски турнир

Муратоглу објасни зошто Ѓоковиќ беше декласиран во финалето со Надал

Муратоглу објасни зошто Ѓоковиќ беше декласиран во финалето со Надал

Новак Ѓоковиќ според добар дел од јавноста и тениските експерти беше главен фаворит за титулата на Ролан Гарос и на светскиот рекет број еден му се даваше предност во пресрет на финалниот дуел со Рафаел Надал, нешто што се покажа како комплетно погрешна проценка на завршниот меч кој се одигра изминатата недела. Рафа уште еднаш го оправда и потврди

Петрова: Федерер засекогаш ќе биде број еден, тој е совршен

Петрова: Федерер засекогаш ќе биде број еден, тој е совршен

Кога е во прашање спортот, посебно оној елитниот секогаш има дебати, анализи, коментари, прашања за тоа кој е најдобар, кој е најголем, па така е и сега во тенисот особено кога Рафаел Надал ја освои титулата на Ролан Гарос со што дојде до бројката од 20. грен слем тирумфи со што се израмни со Рожер Федерер на вечната листа. Изминативе денови многу

Има само еден совршен тенисер а тоа не е Новак Ѓоковиќ

Има само еден совршен тенисер а тоа не е Новак Ѓоковиќ

Поранешната тенисерка од Русија, Надја Петрова која беше трета на ВТА листата смета дека Роже Федерер е тенисерот кој единствен „совршен“. Според Петрова, Рафаел Надал само му се доближил на Федерер статистички, Шпанецот има 20 Грен слема колку и Швајцарецот, но тоа е само бројка на титули, за се останато во тенисот, пример е Федерер. „За мене секогаш

„Ѓоковиќ е помлад, но Надал ќе заврши со повеќе Грен слем титули...“

„Ѓоковиќ е помлад, но Надал ќе заврши со повеќе Грен слем титули...“

Битката за титулата „најдобар на сите времиња“ продолжи и по паузата предизвикана од пандемијата. Новак Ѓоковиќ имаше неколку месеци за заборав. Најпрво заработи дисквалификација на УС Опен, а потоа беше декласиран во финалето на Ролан Гарос од Рафаел Надал. Бројот на Грен слем трофеи е факторот кој ќе одлучува, кога ќе се зборува за најдобриот тенисер

„Новак е помлад, но Рафа ќе биде најдобар на сите времиња“

„Новак е помлад, но Рафа ќе биде најдобар на сите времиња“

Рафаел Надал ќе има повеќе Грандслем титули од Новак Ѓоковиќ и Роџер Федерер, смета младиот руски тенисер Карен Хачанов. Надал во недела ја освои 13. титула на Ролан Гарос, откако во финалето со максимални 3-0 го победи Ѓоковиќ. Шпанецот со победата стигна до 20. грен-слем титула, со што се изедначи со Роџер Федерер по бројот на освоени трофеи. „Мислам

Хачанов: Многу се обложуваат на Ѓоковиќ, ама Надал ќе биде „GOAT“

Хачанов: Многу се обложуваат на Ѓоковиќ, ама Надал ќе биде „GOAT“

Еден од најдобрите руски тенисери, Карен Хачанов го искажа својот став за тоа кој ќе биде рекорден по освоените грен слем титули, поточно кој ќе биде најголемиот рекет во историјата на овој спорт. По триумфот на Ролан Гарос, Рафаел Надал дојде до бројката од 20 титули на големите турнир со што се израмни на врвот со Рожер Федерер, додека пак Новак