притисни ентер »

Македонска мучкалица со свинско месо и димена сланина
Македонска мучкалица со свинско месо и димена сланина

Македонска мучкалица со свинско месо и димена сланина

200 гр свинско месо 200 гр чадена сланина 1 главица кромид 10 пиперки 2 лути пиперки 1 кг домати Прво се запржуваат свинското месо и сланината исечени на коцки. Откако е пржено се трга на страна. Во истата тава се запржува кромидот и пиперките исечени на помали парчиња. Кога е пржено се додаваат доматите, излупени и исечени на коцки. Кога ќе се наполу

Македонска мучкалица со свинско месо и димена сланина

Македонска мучкалица со свинско месо и димена сланина

Прво се запржуваат свинското месо и сланината исечени на коцки. Откако е пржено се трга на страна. Во истата тава се запржува кромидот и пиперките исечени на помали парчиња. Кога е пржено се додаваат доматите, излупени и исечени на коцки. Кога ќе се наполу пржени доматите, се додава и прженото месо и сланината. Кога ќе испари течноста од доматите,

НЕСЕКОЈДНЕВЕН ДЕЛИКАТЕС: Џем од домати и сланина (РЕЦЕПТ)

НЕСЕКОЈДНЕВЕН ДЕЛИКАТЕС: Џем од домати и сланина (РЕЦЕПТ)

Необичен, а во исто време и неодолив вкус Оваа необична зимница е вистински деликатес кој можете да го мачкате на леб, да го користите со тестенини, а нема да одолеете ниту да „крадете“ со лажичка. Потребни состојки: 250 гр сланина 350 гр зрели домати Малку лук 25 гр кафеав шеќер Малку бел шеќер Малку сол Една лажичка црвен пипер Малку чили Лажичка

РЕЦЕПТ: Мусака со сланина за совршен ручек!

РЕЦЕПТ: Мусака со сланина за совршен ручек!

Ретко кој не сака да јаде мусака, а пред вас е одличен рецепт за верзија со сланина. За да го подготвите ова јадење ви требаат: loading... 800 гр компири 4 јајца 300-400 гр мелено месо 4 чешниња лук 1 главица кромид масло, сол, бибер црвен пипер по желба 200 грама сува сланина 1 полна лажица павлака 200 мл млеко Подготовка: Веднаш ставете  ја рерната