Барселона знае како во белградскиот пекол

Екипата на Барселона е една од ретките која сезонава ги победи двата српски претставника во Белград. Во декември, малку среќно и поради една судиска грешка ја совлада Црвена Звезда, а вечерва го победи Партизан со 89-80. „Каталонците“ одиграа одлично второ полувреме во кое го оставија домаќинот на само 35 постигнати поени и заслужено стигнаа до победата

Барселона го освои жешкиот терен во Белград, важна победа за Анадолу Ефес

Кошаркарите на Барселона успеаа да слават на жешкото гостување кај Партизан во Белград во рамките на 31. коло во Евролигата. Домаќините имаа огромна поддршка од трибините, поставија нов рекорд по број на посетеност во актуелнава кампања, но тоа не беше пречка за шпанскиот великан да одговори на теренот и дојде до славје од 89-80 со кое продолжува да

Барселона го преживеа белградскиот пекол

Пред рекордни нешто повеќе од 20 илјади гледачи во Белградска Арена, Партизан имаше предност на полувремето, но Барселона во вториот дел успеа да го сврти резултатот во своја корист и да освои нови бодови во Евролигата. Откако Барселона ја доби првата четвртина, Партизан со одлична игра успеа на полувреме да замине со поен предност. Меѓутоа клучен

Лапровитола и Миротиќ го изрешетаа Партизан, Ефес пак е во игра за ТОП-8

Екипата на Партизан ја прекина добрата евролигашка серија со домашен пораз од Барселона (80-89) која како голем фаворит дојде во Белград и ја оправда улогата на паркетот. И покрај тоа што против себе го имаа расположениот Лапровитола во првото полувреме, избраниците на Жељко Обрадовиќ се одржуваа резултатски со ривалот (45-44). Целата игра се распадна

Барселона го преживеа Белград, Партизан урна рекорд на посетеност

Во уште една фантастична атмосфера, пред рекордни овосезонски 20.041 гледач, кошаркарите на Партизан ја пречека Барселона во дербито од 31. коло на Евролигата, но на крајот не успеаја да им приредат радост на своите фанови. Барселона успеа да ја потврди одличната форма, која по подобрата игра во поголемиот дел од натпреварот и донесе победа со резултат