притисни ентер »

Продолжуваат критиките на ставовите на францускиот претседател Макрон за НАТО и проширувањето
Продолжуваат критиките на ставовите на францускиот претседател Макрон за НАТО и проширувањето

Продолжуваат критиките на ставовите на францускиот претседател Макрон за НАТО и проширувањето

Embedded video for Продолжуваат критиките на ставовите на францускиот претседател Макрон за НАТО и проширувањето Брисел остро му се спротивстави на ставот на францускиот претседател Макрон дека НАТО е во кома, а ЕУ пред амбисот. Новата претседателка на Европската Комисија Урсула Фон дер Лејн порача дека Алијансата е најсилниот одбранбен сојуз во светот

Тројански коњ во Париз

Тројански коњ во Париз

Во 1966 година на крајно сомнителен начин се судриле француската нуклеарна подморница “Le Triomphant” и британската нуклеарна подморница “Vanguard”. За влакно не се случи нуклеарна експлозија. Ќе изгинеа сите 240 члена од посадите. Тогаш Шарл де Гол, сo напуштањето на воената компонента на НАТО, најави „враќање на суверенитетот на Франција“. Исто,

Љупчо Поповски за Дојче веле: Во процепот

Љупчо Поповски за Дојче веле: Во процепот

Има една извонредна работа  во овој продолжен шок по француската блокада на Македонија – овдешната јавност полека станува свесна (или подобро речено – почнува да ги гледа) за комплицираните игри во големата политика. Во таа свовидна „игра на престоли“ повредени се многумина, а не само малите држави како Македонија и Албанија. Македонската јавност ненадејно

Во процепот

Во процепот

Македонската јавност ненадејно стана свесна дека француското вето не било поради ревизија на процедурите за членство во ЕУ, туку дека тоа е дел од многу поголемата игра за моќ во Европа Има една извонредна работа во овој продолжен шок по француската блокада на Македонија – овдешната јавност полека станува свесна (или подобро речено – почнува да ги

Во процепот

Во процепот

Македонската јавност ненадејно стана свесна дека француското вето не било поради ревизија на процедурите за членство во ЕУ, туку дека тоа е дел од многу поголемата игра за моќ во Европа. Пишува Љупчо Поповски Има една извонредна работа  во овој продолжен шок по француската блокада на Македонија – овдешната јавност полека станува свесна (или подобро

Макрон отворено ја насочува ЕУ кон Кина наместо кон САД?

Макрон отворено ја насочува ЕУ кон Кина наместо кон САД?

Не престануваат реакциите во домашната и во европската јавност по интервјуто на францускиот претседател Емануел Макрон за британски Економист , но и по неговата посета на Кина каде склучи економски договори вредни милијарди евра. Западот остана вџашен по изјавата на Макрон дека НАТО е на умирање, а Европа е на раб на бездна. Францускиот претседател

Умислениот владетел на Европа ги најави целите преку посетата на Кина

Умислениот владетел на Европа ги најави целите преку посетата на Кина

Преку неговата посета на Кина, Макрон ги најави неговите цели за ЕУ и новата Комисија Политико Авторка: Рим Момтаз Емануел Макрон беше застанат пред европското знаме во Домот на народното собрание на Кина, а веднаш до него стоеше неговиот кинески колега Си Џинпинг, до знамето на неговата држава. Двајцата се смешкаа пред камерите, но во позадина го

Што би му кажал в лице на Макрон

Што би му кажал в лице на Макрон

Најпрво пред него би ја пуштил снимката од неговото видеообраќање пред референдумот во Македонија, каде што токму Макрон порачува дека патот кон ЕУ и НАТО води преку Преспа. Токму така, многу е пожелно да му се пушти на Макрон да си ја преслуша сопствената порака што ни ја прати тој самиот во пресрет на минатогодишниот референдум и притоа да се праша