притисни ентер »

„Пеколниот“ Гостивар преку Кожув до врвот на табелата 81-71
„Пеколниот“ Гостивар преку Кожув до врвот на табелата 81-71

„Пеколниот“ Гостивар преку Кожув до врвот на табелата 81-71

Премногу време и зборови ќе бидат потребни за да се опише се она што се случуваше вечерва во Младост во Гостивар. Кошаркарскиот клуб, приреди уште една драма која долго ќе се прераскажува. Со победата над Кожув со резултат 81-71 гостиварци се искачија на врвот на табелата. „Младост“ беше полн 20 минути пред натпреварот и публиката спремна за уште еден

Гостивар со голем пресврт до победа над Кожув

Гостивар со голем пресврт до победа над Кожув

Гостивар го порази Кожув во дербито на првата македонска кошаркарска лига, додека Еуро Никел немаше проблем со младиот тим на МЗТ Уни банка и го победи со 96:61. Гостиварци беа во минус од 47:59 на 30 секунди до крајот на третата четвртина, но со неверојатна серија до 24:0 направија пресврт, и на крај триумфираа со 81:71. Доналдсон со 31 и Џелетовиќ

Гостивар со голем пресврт до победа над Кожув

Гостивар со голем пресврт до победа над Кожув

Гостивар го порази Кожув во дербито на првата македонска кошаркарска лига, додека Еуро Никел немаше проблем со младиот тим на МЗТ Уни банка и го победи со 96:61. Гостиварци беа во минус од 47:59 на 30 секунди до крајот на третата четвртина, но со неверојатна серија до 24:0 направија пресврт, и на крај триумфираа со 81:71. Доналдсон со 31 и Џелетовиќ

Суперпресврт на Гостивар, чудесна серија од 24-0 и победа над Кожув

Суперпресврт на Гостивар, чудесна серија од 24-0 и победа над Кожув

Гостивар и Кожув одиграа дуел кој комплетно го оправда позицијата на дерби на петтото коло во одмашниот кошаркарски шампионат. Двете екипи имаа по една половина од средбата, а Гостивар со спекатакуларна серија од 24-0 која траеше од крајот на третата и во речиси поголем дел од последната четвртина, комплетно ја анулираше предноста на Кожув и на три

Луд меч во „Младост“: Гостивар со спектакуларен пресврт го освои Кожув!

Луд меч во „Младост“: Гостивар со спектакуларен пресврт го освои Кожув!

Кошаркарите на Гостивар се нови лидери на табелата во Првата лига, откако вечерва, во последниот меч од 5. коло, во луд меч го совладаа директниот конкурент за највисок пласман, тимот на Кожув (81-71). Гостиварци одиграа неверојатно и со фантастична игра во второто полувреме направија огромен резултатски пресврт и тоа по највисоката негатива која ја

Гостивар со голем пресврт до победа над Кожув

Гостивар со голем пресврт до победа над Кожув

Гостивар, 10 ноември 2019 (Утрински Весник) – Гостивар го порази Кожув во дербито на првата македонска кошаркарска лига, додека Еуро Никел немаше проблем со младиот тим на МЗТ Уни банка и го победи со 96:61. Гостиварци беа во минус од 47:59 на 30 секунди до крајот на третата четвртина, но со неверојатна серија до 24:0 направија пресврт, и на крај триумфираа

Еуроникел е друга димензија за „малиот“ МЗТ

Еуроникел е друга димензија за „малиот“ МЗТ

Екипата на кавадаречи Еуроникел ја забележа четвртата победа во сезоната од домашниот кошаркарски шампионат тирумфрајќи убедливо на гостувањето кај МЗТ Скопје Уни Банка со 61-96 во дуелот од петтото коло.  Со овој усех Еуроникел влегува во редот екипи со по девет бода колку што имаат и Работнички и  МЗТ, а ќе има и Гостивар или Кожув кога ќе заврши

Гостивар со супер-серија до триумф над Кожув и лидерско место во лигата

Гостивар со супер-серија до триумф над Кожув и лидерско место во лигата

Екипата на Гостивар имаше експлозија во последните десет минути и со фантастичен последен квартал запиша посакувани бодови против Кожув од Гевгелија (81-71). Дуелот се реши во последниот период, кој Гостивар го отвори маестрално. Избраниците на Марјан Србиновски во последните десет минути влегоа со негатива од шест поени (53-59), но следеше супер-серија

„Никелот“ од Кавадарци ја оправда улогата во Аеродром и пак е меѓу најдобрите

„Никелот“ од Кавадарци ја оправда улогата во Аеродром и пак е меѓу најдобрите

Екипата на Еуро Никел ја прокнижи четвртата победа во новата сезона од Првата лига и на гости во Аеродром славеше кај МЗТ Скопје Уни Банка (61-96) во најквалитетната маекдонска кошаркарска лига. Фаворитот на хартија ниту еднаш не дојде во ситауција да стравува за победата, затоа што водеше од почетокот до самиот крај. Уште по првиот квартал се изгради