притисни ентер »

Дејвис куп: На стартот пораз од Луксембург
Дејвис куп: На стартот пораз од Луксембург

Дејвис куп: На стартот пораз од Луксембург

Најдобрата селекција на Македонијаво тенис  во доживеа пораз на стартот од  Дејвис Купот кој се игра во Црна Гора . Во рамките на 3. Група нашите тенисери го загубија првиот меч против Луксембург со 2-1.  Калин Ивановски извојува победа над подобро рангираниот Родиш во стартниот меч. Во вториот дуел Горазд Србљак беше надигран од Кнаф со 7-6/5 и 7-5,

Тенисерите загубија од Луксембург во Дејвис Купот

Тенисерите загубија од Луксембург во Дејвис Купот

Македонската тениска селекција загуби со 1-2 од Луксембург во третата европска зона во Дејвис-купот, откако во двојки Кнаф/Родеш го победи нашиот пар Бугариќ/Марковски за конечен триумф. Луксембуршката двојка славеше со 2-0 во сетови, 7-5, 6-4 за конечен триумф, откако претходно Калин Ивановски со 2-1 во сетови го победи Родеш со 7-6, 6-7, 6-4, а потоа

Тенисерите поразени од Луксембург

Тенисерите поразени од Луксембург

Тениската репрезентација на Македонија загуби од Луксембург со 2-1 во 3. европска зона во годинашното издание од Дејвис купот. Клучниот поен за Луксембург го донесе парот Кнаф/Родеш кој во игра на двојки славеше над Бугариќ/Марковски со 2-0, по сетови 7-5 и 6-4. Претходно, водство за Македонија донесе Калив Ивановски кој славеше со 2-1 по сетови, 7-6,

Македонија врза два пораз од Луксембург и со пораз го отвори Дејвис Купот

Македонија врза два пораз од Луксембург и со пораз го отвори Дејвис Купот

Тениската репрезентација на Македонија со пораз го започна Дејвис Купот, група 3 во Црна Гора. Иако во првиот меч против Луксембург, младиот Калин Ивановски извојува херојска победа над подобро рангираниот Родиш, во следните два нашите момци немаа сили за надигрување и победата му ја препуштија ја противникот. Во вториот дуел против луксембуршките

Македонија поразена од Луксембург!

Македонија поразена од Луксембург!

Нашите тенисери се поразени од Луксембург со 1:2 на дуелот од третата група во Дејвис купот. Откако Калин Ивановски донесе водство од 1:0, Горазд Србљак беше поразен со што Луксембург израмни на 1:1. Во репшавачкиот меч во двојки, нашите Марковски и Бугариќ загубија од Кнаф и Родеш во сетови 0:2, па така со тоа Луксембург ја победи Македонија со 2:1

Пораз на Србљак, Луксембург израмни во мечот против Македонија

Пораз на Србљак, Луксембург израмни во мечот против Македонија

Луксембург израмни на 1-1 во групата 3 од Дејвис Купот против Македонија, откако во вториот натпревар нашиот Горазд Србљак загуби од Алекс Кнаф со 2-0, по сетови 7-6 и 7-5. Во првиот сет тенисерот од Луксембург беше подобар во тај-брејк, додека во вториот довелен беше брејкот во 12 гејм. Претходно водство за Македонија донесе Калив Ивановски кој славеше

Србљак е поразен…сега Македонија – Луксембург е 1:1!

Србљак е поразен…сега Македонија – Луксембург е 1:1!

Пораз на Горазд Србљак, на нашиот тенисер во вториот меч од дуелот со Луксембург во третата група во Дејвис купот. Па така сега резултатот меѓу Македонија и Луксемубрг е 1:1. да потсетиме дека рано попладнево Калин Ивановски и донесе водство на Македонија. Инаку Србљак загуби од Алекс Кнаф со 0:2 во сетови. Првиот сет тенисерот на Луксембург го доби

Ивановски носи водство за Македонија против Луксембург

Ивановски носи водство за Македонија против Луксембург

Тениската репрезентација на Македонија поведе со 1-0 против Луксембург во групата 3 од Дејвис Купот, откако т Калин Ивановски славеше со 2-1 по сетови, 7-6, 6-7 и 6-4 против Крис Родеш. Македонскиот тенисер го доби првиот сет во тај-брејк, а на истиот начин го загуби вториот. Сепак, на крајот успеа во последниот сет да слави со 6-4 и да донесе прв

Ивановски ја донесе првата победа на Македонија во Дејвис купот

Ивановски ја донесе првата победа на Македонија во Дејвис купот

Македонската тениска репрезентација поведе со 1-0 против Луксембург во групата 3 од Дејвис купот, откако Калин Ивановски го совлада Крис Родеш со 2-1 во сетови (7-6, 6-7, 6-4). Во првиот сет Ивановски не беше во ритам затоа што губеше со 0-3, но успеа да се врати во игра и во тај-брејкот го совлада ривалот со 7-2. Во вториот сет противникот беше подобар,

Ивановски го совлада Родеш за прва победа на Македонија во Дејвис Купот

Ивановски го совлада Родеш за прва победа на Македонија во Дејвис Купот

Македонската тениска репрезентација ја запиша првата победа против Луксембург во групата 3 од Дејвис Купот, откако талентираниот тенисер Калин Ивановски славеше со 2-1 во сетови, односно 7-6, 6-7 и 6-4 против Крис Родеш. Првиот сет тргна лошо за Ивановски, кој ги загуби првите два гема на свој сервис (0-3), но потоа се врати во игра и во тај-брејкот