притисни ентер »

Потпечени лепчиња со тиквички и пршута
Потпечени лепчиња со тиквички и пршута

Потпечени лепчиња со тиквички и пршута

Потребно е: 1 кг тиквици 2 чешниња лук 2-3 лажици маслиново масло 1/2 лажиче рендана кора од лимон 1 лажиче свежо исечкана мента 1 лажиче мешан зачин 1 лажица исечкан, свеж магдонос црн пипер 6-8 парчиња леб 200 г тенко сечена пршута Приготвување Исечкајте ги тиквичките на коцкички, а лукот на ситни лентички. Пропржете ги тиквичките на маслиновото

Гибаница мека како сунѓер – пита со сирење од готови кори подготвена на необичен начин

Гибаница мека како сунѓер – пита со сирење од готови кори подготвена на необичен начин

Рецепт и видео прилог на Том Филос: Гибаница со готови кори. Голем поздрав до сите, ова е уште еден лесен и брз рецепт за гибаница која се приготвува од готови кори. Рецептот за оваа вкусна пита ни го откри нашиот драг Том Филос за читателите на НМД.мк Потребни состојки: 700 г готови кори малку масло за премачкување на корите 500 г ситно сирење за

Пита КОМПИРУША многу популарна и хит на Интернет – се прави со домашни, но и од готови кори

Пита КОМПИРУША многу популарна и хит на Интернет – се прави со домашни, но и од готови кори

Рецепт и видео прилог на Алиса (Cooking Alisa) – пита компируша според рецептот на мајка ми. Под овој рецепт можете да најдете уште еден за пита со компири, кој се приготвува со готови кори. РЕЦЕПТ 1 – компируша со тегнети кори Потребни состојки: 400 г брашно 1 лажичка сол 200 мл топла вода + малку брашно за обликување и масло За фил: 6 поголеми компири

Цвет мафини од црвени пиперки, урда и јајца

Цвет мафини од црвени пиперки, урда и јајца

Пиперки пржени со урда и јајца - едно прекрасно летно јадење, брзо за подготовка и многу вкусно. Овој пат во малку поинаков изглед и подруг начин на подготовка на состојките. 1. Најпрво ги печеме претходно измиените пиперки на 250 степени додека да омекнат, па ги завиткуваме во најлонско ќесе за да можеме да ги излупиме убаво. 2. Откако ќе ги излупиме

Екстра пиперка полнета со сирење, се приготвува за само неколку минути, а следниот ден може да се јадат

Екстра пиперка полнета со сирење, се приготвува за само неколку минути, а следниот ден може да се јадат

Рецепт и видео прилог на “Мој кутак”: Пиперки полнети со сирење. Сомборка пиперка полнета со сирење, стар рецепт. Пиперките откако ќе ги приготвите може да се јадат веќе следниот ден, но колку стојат подолго, толку се поубави. На овој начин пиперките можат да се приготвуваат во текот на целата година. Потребни состојки: 1 кг пиперки сомборки 1 кг ситно

Малку поинакви полнети пиперки: Лесни, вкусни и многу едноставни за приготвување

Малку поинакви полнети пиперки: Лесни, вкусни и многу едноставни за приготвување

Јадење што задолжително мора да го пробате – ќе ве воодушеви! Состојки: 7-10 пиперки бабури 300 г тиквички 2 јајца 500 г сирење 3-5 чешниња лук магдонос по вкус 1 домат Приготвување: Измијте ги и исчистете ги пиперките. Изматете ги малку јајцата, па додајте го здробеното сирење. Исчистете ги тиквичките и исечкајте ги на мали коцки, па сипете ги во

Рецепт на денот: Пита со сирење готова за 15 минути

Рецепт на денот: Пита со сирење готова за 15 минути

Најбрзата пита готова за 15-20 минути. Потребни состојки: 450 гр готови кори 300-350 гр сирење 4 јајца ½ шолја кисела вода 1/3 шолја масло 1 лажичка печиво или сода Начин на подготовка: Јајцата измешајте ги со сирењето, а во намрсено тава или на хартија за печење ставајте по 2 кори, една врз друга(цели или искршени). Попрскајте ги со 3-4 лажици од

Пиперки со сирење по сосем поинаков рецепт – толку вкусно, да не знаеш за доста…Совршени

Пиперки со сирење по сосем поинаков рецепт – толку вкусно, да не знаеш за доста…Совршени

Рецепт и видео прилог на Бојана од Sace Recepti Ако се прашувавте што вкусно да приготвите за ручек, овој рецепт е одлична идеја. Рецептот можеби е постар и од нас самите, но бидејќи е вкусен, сè уште се задржал на нашите трпези. Потребни состојки: 3 големи пиперки 200 г сирење 50 г сланина 1 јајце 50 мл кајмак или кисела павлака 1 лажица сусам 1 лажица