притисни ентер »

Заев: Земјите од Западен Балкан да учествуваат во градењето посилна ЕУ
Заев: Земјите од Западен Балкан да учествуваат во градењето посилна ЕУ

Заев: Земјите од Западен Балкан да учествуваат во градењето посилна ЕУ

Сега е време да се препознае моментот земјите од Западен Балкан да учествуваат во градењето на посилна ЕУ, порача премиерот Зоран Заев денеска од Софија каде што учествуваше на меѓународната конференција „Демократија што испорачува: Откочување на потенцијалите на Западен Балкан десет години подоцна“. На конференцијата, на која Заев беше поканет од

Туск: Ќе ја потврдиме европската перспектива на Западен Балкан

Туск: Ќе ја потврдиме европската перспектива на Западен Балкан

Претседателот на Европскиот Совет Доналд Туск во пресрет на самитот „ЕУ-Западен Балкан“ во Софија соопшти дека за првпат по 15 години утре ќе се соочат лидерите на Унијата со сите лидери на Западен Балкан. „Тоа ќе биде можност да го потврдиме ставот дека европската перспектива на Западниот Балкан е геостратешки избор. Сакаме да покажеме дека се грижиме

Заев: Земјите од Западен Балкан да учествуваат во градењето посилна ЕУ

Заев: Земјите од Западен Балкан да учествуваат во градењето посилна ЕУ

Сега е време да се препознае моментот земјите од Западен Балкан да учествуваат во градењето на посилна ЕУ, порача премиерот Зоран Заев денеска од Софија каде што учествуваше на меѓународната конференција „Демократија што испорачува: Откочување на потенцијалите на Западен Балкан десет години подоцна“. На конференцијата, на која Заев беше поканет од

Загреб сака да организира самит ЕУ-Западен Балкан 2020 за проширување

Загреб сака да организира самит ЕУ-Западен Балкан 2020 за проширување

Хрватската министерка за надворешни и европски работи Марија Пејчиновиќ Буриќ изјави дека Хрватска сака за време на претседавањето со Европската унија во 2020 година да организира самит ЕУ – Западен Балкан (Загреб самит 2) на кој проширувањето би требало да се врати во прв план. – Би сакале да организираме Загреб самит 2. Би сакале нашиот самит да

Заев, освен со Ципрас во Софија ќе се сретне со Меркел и Макрон,но хепиенд нема да има

Заев, освен со Ципрас во Софија ќе се сретне со Меркел и Макрон,но хепиенд нема да има

Од Брисел, пак, пристигнува оптимизам дека Грција и Македонија ќе постигнат договор во јуни. Се уште нема среќен крај и нема да има оваа недела, но има добар напредок. Она што е важно е да има решение за грчко-македонскиот спор на почетокот на јуни, тоа би можело да е клучно за позитивна одлука на Европскиот Совет во јуни, брифираа дипломати од Брисел

Заев на конференцијата за потенцијалите на Западен Балкан

Заев на конференцијата за потенцијалите на Западен Балкан

Премиерот Зоран Заев, своите активности на Самитот на Европската Унија за Западен Балкан што се одржува во Софија, ги започна со обраќање на меѓународната конференција „Демократија што испорачува: Откочување на потенцијалите на Западен Балкан десет години подоцна“. Премиерот Заев, на конференцијата на која беше поканет од страна на организаторите Фондацијата

Вечерва средба на Заев со Макрон

Вечерва средба на Заев со Макрон

Премиерот Зоран Заев ќе вечера сам, додека лидерите на ЕУ заедно со грчкиот премиер Алексис Ципрас за некој час ќе имаат работна вечера која ќе трае до доцна ноќта. Според најавите овде во Софија Заев ќе се сретне со Ципрас утре претпладне а за вечерва е закажана  билатерална средба само со францускиот лидер Франсоа Макрон. Она што може да биде суштинско

Заев: Земјите од Западен Балкан да учествуваат во градењето посилна ЕУ

Заев: Земјите од Западен Балкан да учествуваат во градењето посилна ЕУ

Софија, 16 мај 2018 (МИА) - Сега е време да се препознае моментот земјите од Западен Балкан да учествуваат во градењето на посилна ЕУ, порача премиерот Зоран Заев денеска од Софија каде што учествуваше на меѓународната конференција „Демократија што испорачува: Откочување на потенцијалите на Западен Балкан десет години подоцна“. На конференцијата, на

Загреб сака да организира самит ЕУ-Западен Балкан 2020 за проширување

Загреб сака да организира самит ЕУ-Западен Балкан 2020 за проширување

Загреб, 16 мај 2018 (МИА) - Хрватската министерка за надворешни и европски работи Марија Пејчиновиќ Буриќ денеска изјави дека Хрватска сака за време на претседавањето со Европската унија во 2020 година да организира самит ЕУ - Западен Балкан (Загреб самит 2) на кој проширувањето би требало да се врати во прв план. - Би сакале да организираме Загреб

Заев: Земјите од Западен Балкан да учествуваат во градењето посилна ЕУ

Заев: Земјите од Западен Балкан да учествуваат во градењето посилна ЕУ

Сега е време да се препознае моментот земјите од Западен Балкан да учествуваат во градењето на посилна ЕУ, порача премиерот Зоран Заев денеска од Софија каде што учествуваше на меѓународната конференција „Демократија што испорачува: Откочување на потенцијалите на Западен Балкан десет години подоцна“. На конференцијата, на која Заев беше поканет од