притисни ентер »

Ѓоковиќ ја почна 400-тата недела на челната позиција, македонските тенисери напредуваа на АТП-листата

Ѓоковиќ ја почна 400-тата недела на челната позиција, македонските тенисери напредуваа на АТП-листата

Новак Ѓоковиќ денеска ја почна својата 400-та недела како лидер на АТП ранг-листата на најдобри светски тенисери и испиша историја бидејќи е прв кој 400 недели бил број 1. На вечната листа на најдолготрајни лидери кај мажите, второто место го држи Роџер Федерер со 310 недели. Ѓоковиќ има голема предност пред Карлос Алкарас и уште долго ќе ја држи првата

Ѓоковиќ ја започна 400. недела на првото место на АТП листата

Ѓоковиќ ја започна 400. недела на првото место на АТП листата

Понеделник, 20 ноември 2023 година е историски ден за светскиот тенис. Новак Ѓоковиќ ја започна 400. недела на првото место на АТП листата. Никој во историјата на тенисот, во двете конкуренции, не поминал повеќе време на врвот на светската листа. Најблиску до Новак е Роџер Федерер, кој минатата година се пензионираше, низ кариерата тој број 1 бил 310

Ѓоковиќ ја започна 400. недела на првото место на АТП листата

Ѓоковиќ ја започна 400. недела на првото место на АТП листата

Понеделник, 20 ноември 2023 година е историски ден за светскиот тенис. Новак Ѓоковиќ ја започна 400. недела на првото место на АТП листата. Никој во историјата на тенисот, во двете конкуренции, не поминал повеќе време на врвот на светската листа. Најблиску до Новак е Роџер Федерер, кој минатата година се пензионираше, низ кариерата тој број 1 бил 310

Рекордна 400-та недела, Ѓоковиќ на врвот на АТП листата

Рекордна 400-та недела, Ѓоковиќ на врвот на АТП листата

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ денеска ја започна својата рекордна 400-та недела на врвот на АТП-листата, повеќе од 12 години откако првпат се искачи на врвот. Ѓоковиќ во голем стил ја прослави својата 400-та недела на врвот на АТП ранг-листата, обезбедувајќи го рекордниот осми број еден на крајот на годината и освојувајќи ја рекордната седма финална

Најдобриот на сите времиња Ѓоковиќ ја започна 400 недела на врвот на АТП листата

Најдобриот на сите времиња Ѓоковиќ ја започна 400 недела на врвот на АТП листата

ФОТО: Најдобриот на сите времиња Ѓоковиќ ја започна 400 недела на врвот на АТП листата Ф.К. Пред 4 минути Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ/фото: EPA-EFE/ALESSANDRO DI MARCO Најдобриот тенисер на сите времиња Новак Ѓоковиќ повторно ги помести границите и стана првиот што го направи ова. Србинот денеска ја започна 400 недела на првата позиција