притисни ентер »

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Тестенини со лосос и грашок
РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Тестенини со лосос и грашок

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Тестенини со лосос и грашок

Потребно: 240 гр тестенини 30 гр путер 1 главица кромид 140 гр грашок 2 филети лосос 140 мл крем за готвење 50 мл вода 0,5 коцка зеленчук за супа Црн пипер Подготовка: Сварете ги тестенините според упатството на пакувањето. Додека се варат, растопете го путерот во тава, додадете го исечканиот кромид и динствувајте околу 5 минути. Во посебна тава, нежно

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Хранлива супа од тиквички која мора да ја пробате

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Хранлива супа од тиквички која мора да ја пробате

Потребно: 600 гр тиквички 300 гр компири 2 главици кромид 2 чешниња лук 100 мл крем за готвење 1,5 л вода 2 лажици путер 2-3 лажици сок од лимон 1 лажица сув зачин Подготовка: На путер динствувајте го ситно исечканиот кромид,  па додадете ги тиквичките. Се заедно кратко пропржете. Додадете ги компирите исечкани на коцки, литар вода, сув зачин и варете