притисни ентер »

Влезе во одбрано друштво: Гобер по третпат најдобар дефанзивец во НБА лигата
Влезе во одбрано друштво: Гобер по третпат најдобар дефанзивец во НБА лигата

Влезе во одбрано друштво: Гобер по третпат најдобар дефанзивец во НБА лигата

Членот на Јута Џез, Руди Гобер е прогласен за најдобар дефанзивец во НБА лигата за натпреварувачката 2020/2021. Центарот собра најмногу гласови, односно имаше вкупно 464 со што беше далеку пред Бен Симонс од Филаделфија (287) кој заврши на второто место, додека пак трет беше асото на Голден Стејт Вориорс, Дрејмонд Грин (76). Ова за Гобер беше трето

Руди Гобер дефанзивец на годината во НБА лигата

Руди Гобер дефанзивец на годината во НБА лигата

Руди Гобер дефанзивец на годината во НБА лигата Центарот на Јута, Руди Гобер, е прогласен за дефанзивец на годината во НБА лигата. Тој го победи Бен Симонс во директниот дуел и по трети пат во кариерата дојде до оваа награда. Французинот во просек бележеше по 14.3 поени, 13.5 скокови и 2.7 блокади по натпревар, а неговиот тим ја имаше четвртата најдобра

Гобер дефанзивец на годината

Гобер дефанзивец на годината

Центарот на Јута Џез ја доби наградата за дефанзивец на годината во НБА лигата. Францускиот центар трет пат во кариерата ја доби оваа награда. Гобер наградата ја доби пред Бен Симонс од Филаделфија Севентисиксрес. Францускиот репрезентативец има одлична сезона со Јута Џез. Франшизата од Солт Лејк сити го освои првото место во регуларниот дел од сезоната

Гобер е дефанзивец на годината

Гобер е дефанзивец на годината

Центарот на Јута, Руди Гобер, е прогласен за дефанзивец на годината во НБА лигата. Тој го победи Бен Симонс во директниот дуел и по трети пат во кариерата дојде до оваа награда. Французинот во просек бележеше по 14.3 поени, 13.5 скокови и 2.7 блокади по натпревар, а неговиот тим ја имаше четвртата најдобра одбрана во лигата.

Гобер дефанзивец на годината

Гобер дефанзивец на годината

Центарот на Јута Џез ја доби наградата за дефанзивец на годината во НБА лигата. Францускиот центар трет пат во кариерата ја доби оваа награда. Гобер наградата ја доби пред Бен Симонс од Филаделфија Севентисиксрес. Францускиот репрезентативец има одлична сезона со Јута Џез. Франшизата од Солт Лејк сити го освои првото место во регуларниот дел од сезоната

Гобер дефанзивец на годината

Гобер дефанзивец на годината

Центарот на Јута Џез ја доби наградата за дефанзивец на годината во НБА лигата. Францускиот центар трет пат во кариерата ја доби оваа награда. Гобер наградата ја доби пред Бен Симонс од Филаделфија Севентисиксрес. Францускиот репрезентативец има одлична сезона со Јута Џез. Франшизата од Солт Лејк сити го освои првото место во регуларниот дел од сезоната

Гобер повторно е најдобриот дефанзивец во НБА лигата

Гобер повторно е најдобриот дефанзивец во НБА лигата

Кошаркарот на Јута, Руди Гобер синоќа беше прогласен за најдобар дефанзивен играч во тековната сезона во НБА. Францускиот центар со тоа стана само четвртиот играч во историјата на НБА лигата со најмалку три титули за најдобар дефанзивец, објави ЕСПН. Пред него тоа успеаја да го направат Дикембе Мутомбо, Бен Валас и Двајт Хауард. Второто место му припадна

Гобер дефанзивец на годината

Гобер дефанзивец на годината

Центарот на Јута џез ја доби наградата за дефанзивец на годината во НБА-лигата. Францускиот центар трет пат во кариерата ја доби оваа награда. Гобер наградата ја доби пред Бен Симонс од Филаделфија Севентисиксрес. Францускиот репрезентативец има одлична сезона со Јута Џез. Франшизата од Солт Лејк Сити го освои првото место во регуларниот дел од сезоната

Гобер дефанзивец на годината

Гобер дефанзивец на годината

Центарот на Јута Џез ја доби наградата за дефанзивец на годината во НБА лигата. Францускиот центар трет пат во кариерата ја доби оваа награда. Гобер наградата ја доби пред Бен Симонс од Филаделфија Севентисиксрес. Францускиот репрезентативец има одлична сезона со Јута Џез. Франшизата од Солт Лејк сити го освои првото место во регуларниот дел од сезоната

Руди Гобер по трет пат е прогласен за најдобар дефанзивец во НБА

Руди Гобер по трет пат е прогласен за најдобар дефанзивец во НБА

Кошаркарот на Јута, Руди Гобер ја доби наградата за најдобар одбранбен играч сезонава во НБА-лигата. Французинот стана само четвртиот кошаркар во историјата на НБА-лигата, кој се закитил со ова признание три пати. Во изборот тој ги победи Бен Симонс од Филаделфија и Дрејмонд Грин од Голден Стејт. The Utah Jazz surprised Rudy Gobert with the DPOY trophy