притисни ентер »

Филаделфија си играше со Лејкерс
Филаделфија си играше со Лејкерс

Филаделфија си играше со Лејкерс

Вториот најтрофеен тим во НБА лигата ќе има големи проблеми да се пласира во плеј-офот ако продолжи да игра вака. И по враќањето на Леброн Џејмс, Лејкерс не можат да фатат ритам и претрпеа тежок пораз од Филаделфија со 143:120. По овој дебакл екипата од Лос Анџелес е на десеттото место во Западната конференција на околу два месеца пред крајот на основниот

Неверојатен пресврт на Голден Стејт, Филаделфија го декласираше ЛА Лејкерс

Неверојатен пресврт на Голден Стејт, Филаделфија го декласираше ЛА Лејкерс

Голден Стејт успеа да анулира негатива од 19 поени и да слави на домашен паркет против Мајами со 120:118. Гостите во воведната чевртина одиграа феноменално во одбрана но не успеаа да го задржат ритам во продолжението од натпреварот. Вориорс на полувреме заминаа со негатива од пет поени но пред крајот на третиот период  предводени од Дурант и од Казинс

Дончиќ ги „среди“ Портланд, Лејкерс немоќни во Филаделфија

Дончиќ ги „среди“ Портланд, Лејкерс немоќни во Филаделфија

Кошаркарите на Филалделфија забележаа победа над ЛА Лејкерс 143:120, Лука Дончиќ ги предводеше Далс Маверикс до минималната победа над Портланд Трејлблејзерс 102:101, а Голден стејт Вориорс успеаја да слават над Мајами Хит иако во еден период имаа минус од 19 поени. Дуелот во Филалделфија мина во знакот на Џоел Ембид и Кајл Кузма. Ембид со 37 поени

НБА: Дончиќ го среди Портланд, Лејкерс немоќен во Филаделфија

НБА: Дончиќ го среди Портланд, Лејкерс немоќен во Филаделфија

Далас, 11. февруари 2019 (ОХРИДПРЕС) – Кошаркарите на Филаделфија забележаа победа над ЛА Лејкерс 143:120, Лука Дончиќ го предводеше Далс Маверикс до минималната победа над Портланд Трејлблејзерс 102:101, а Голден стејт Вориорс успеа да слави над Мајами хит иако во еден период имаше минус од 19 поени. Дуелот во Филалделфија мина во знакот на Џоел Ембид

Дончиќ ги „среди“ Портланд, Лејкерс немоќни во Филаделфија

Дончиќ ги „среди“ Портланд, Лејкерс немоќни во Филаделфија

Кошаркарите на Филалделфија забележаа победа над ЛА Лејкерс 143:120, Лука Дончиќ ги предводеше Далс Маверикс до минималната победа над Портланд Трејлблејзерс 102:101, а Голден стејт Вориорс успеаја да слават над Мајами Хит иако во еден период имаа минус од 19 поени. Дуелот во Филалделфија мина во знакот на Џоел Ембид и Кајл Кузма. Ембид со 37 поени

Дончиќ ги „среди“ Портланд, Лејкерс немоќни во Филаделфија

Дончиќ ги „среди“ Портланд, Лејкерс немоќни во Филаделфија

Кошаркарите на Филалделфија забележаа победа над ЛА Лејкерс 143:120, Лука Дончиќ ги предводеше Далс Маверикс до минималната победа над Портланд Трејлблејзерс 102:101, а Голден стејт Вориорс успеаја да слават над Мајами Хит иако во еден период имаа минус од 19 поени. Дуелот во Филалделфија мина во знакот на Џоел Ембид и Кајл Кузма. Ембид со 37 поени

Голден Стејт надополни -19 против Мајами, Филаделфија ги уништи Лејкерси

Голден Стејт надополни -19 против Мајами, Филаделфија ги уништи Лејкерси

Кошаркарите на Голден Стејт Вориорс запишаа нова победа во НБА лигата, откако на домашен терен го совладаа Мајами Хит со 120-118. Почетокот на мечот им припадна на гостите, кои во еден момент имаа и максимални +19 (7-26), но на крајот и тоа не беше доволно за триумф против шампионот. Целосниот пресврт „воините“ го направија во третата четвртина, кога

НБА: Голден Стејт се врати од 19 негатива  и запиша победа против Мајами

НБА: Голден Стејт се врати од 19 негатива и запиша победа против Мајами

Шампионот Голден Стејт го совлада Мајами на домашен терен со 120-118 иако во еден момент губеше и со 19 поени разлика. Голден Стејт до пресвртот дојде во третата четвртина кога негативата ја стигнаа и овој период го завршија со осум позитива 90-82. Најефикасен кај победничката екипа Дурант со 39 поени, а кај Мајами Џош Риџардсон запиша 37 коша

Кралот немоќен против Филаделфија, Дончиќ брилијантен против Портланд

Кралот немоќен против Филаделфија, Дончиќ брилијантен против Портланд

Лука Дончиќ беше најзаслужен за победата на Далас на Портландод 102-101. Не само поради тоа што постигна 29 поени туку и поради тоа што ги даде клучните поени за триумфот во финишот од пресметката. Тој погоди 2+1 за 102-99 што се се покажа решавачко бидејќи во продолжение Мекалум погоди за намалување на водството, но Лилард не беше прецизен на две

Вориорс едвај ги згаснаа „жешките“

Вориорс едвај ги згаснаа „жешките“

Актуелниот шампион, Голден Стејт на домашен терен го совлада Мајами со 120-118. За да дојде до нова победа, Голден Стејт добро се намачи против Мајами, кој во првата четвртина поведе со 26-7. Тимот од Флорида на крајот од овој дел имаше позитива од 34-24, а додека на полувремето замина со резултат 59-54. Вориорс се вратија, па во одлучувачкиот дел