притисни ентер »

Владата ќе субвенционира набавка на инвертер клима уреди за домаќинства
Владата ќе субвенционира набавка на инвертер клима уреди за домаќинства

Владата ќе субвенционира набавка на инвертер клима уреди за домаќинства

Со субвенции од 1000 евра по домаќинство за купување клима уреди Владата оваа зима ќе се бори со аерозагадувањето. Првата фаза од мерката ќе опфати 10.000 домаќинства од Скопје, Битола, Тетово и Кичево. Приоритет ќе се дава на семејствата со ниски месечни примања а кои се греат на дрва, нафта или други нееколошки деривати. Аплицирањето за субвенциите

Со инвертори против загадувањето на воздухот

Со инвертори против загадувањето на воздухот

Со инвертори против загадувањето на воздухот Десет илјади семејства во Скопје, Тетово, Битола и Кичево ќе имаат можност да добијат субвенција од илјада зевра за да го сменат системот на греење од дрво на ивертори. Оваа мерка со која би требало да се намали загадувањето на воздухот вчера беше донесена на седница на Владата. Премиерот соопшти дека анализите

Стоилковски: Половични решенија не се решение за загадениот воздух, туку се само популистичка мерка за замајување на граѓаните

Стоилковски: Половични решенија не се решение за загадениот воздух, туку се само популистичка мерка за замајување на граѓаните

СДСМ потроши три години без да преземе мерка за спречување на загадувањето. Зоран Заев најавуваше експресно почист воздух откако ќе ја преземе власта, и три години откако ја презема, ниту една мерка за спречување на загадувањето се нема спроведено, рече Наум Стоилковски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ, на денешната прес-конференција. Мерката за субвенционирање

Влада: 10.000 семејства во Тетово, Битола, Кичево и Скопје ќе  добијат по 1.000 евра за клима инвертери

Влада: 10.000 семејства во Тетово, Битола, Кичево и Скопје ќе добијат по 1.000 евра за клима инвертери

На денешната заедничка прес-конференција, претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев,  заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев, министерот за животна средина и просторно планирање, Насер Нуредини и заменик-министерот за животна средина и просторно планирање, Јани Макрадули ја презентираа

Заев: По 1000 евра за клима за 10 илјади семејства

Заев: По 1000 евра за клима за 10 илјади семејства

Премиерот Зоран Заев денеска објави дека во Скопје, Кичево, Тетово и Битола 10 илјади семејства ќе добијат по 1.000 евра за набавка на клима инвертери со што Владата ќе почне да ја спроведува првата фаза од планот и еколошката мерка за субвенционирање на граѓаните со високоефикасни уреди. Премиерот информираше дека Владата на вчерашната седница  ја

Македонија е „Ел Дорадо“ за крадците на дрва

Македонија е „Ел Дорадо“ за крадците на дрва

Дали Владата нуди популиситички мерки кога се ближат избори или навистина е загрижена за чистиот воздух што го дишат граѓаните. На денешната прес конференција на која премиерот најави дека со 10 милиони евра државата ќе ги субвенционира граѓаните за купување на инвертер клими, властите презентираат фрапантни податоци. Дури 40% од дрвата што ги горат

Стоилковски: СДСМ потроши три години без да преземе мерка за спречување на загадувањето

Стоилковски: СДСМ потроши три години без да преземе мерка за спречување на загадувањето

Мерката за субвенционирање на инвертер уреди за греење е дискриминирачка. Како прво мерката е достапна само за жителите на неколку градови, а како второ истата е наменета само за определен  број на граѓани од тие градови. Мерката за инвертери нема реална примена. Практично не можно е со еден инвертер да се загрее цел стан од поголема квадратура од

Владата ќе субвенционира набавка на инвертер клима уреди за домаќинства

Владата ќе субвенционира набавка на инвертер клима уреди за домаќинства

Со субвенции од 1000 евра по домаќинство за купување клима уреди Владата оваа зима ќе се бори со аерозагадувањето. Првата фаза од мерката ќе опфати 10.000 домаќинства од Скопје, Битола, Тетово и Кичево. Приоритет ќе се дава на семејствата со ниски месечни примања а кои се греат на дрва, нафта или други нееколошки деривати. Аплицирањето за субвенциите

Владата ќе субвенционира набавка на инвертер клима уреди за домаќинства

Владата ќе субвенционира набавка на инвертер клима уреди за домаќинства

Со мерката предвидено е 10 илјади семејства во овие градови ќе добијат по илјада евра за набавка на инвертер клими. Пред владата е Тамара Стојкова која што ја следеше прес-конференцијата на премиерот Заев и вицепремиерот Анѓушев посветена на оваа тема. Има ли информација на кој начин ќе се делат субвенциите? Во видеото погледнете го целиот извештај

Премиерот Заев: Пристигнуваат субвенциите за инвертер клими

Премиерот Заев: Пристигнуваат субвенциите за инвертер клими

„Греењето на домаќинствата е најголем загадувач на воздухот. Затоа, одлучивме да субвенционираме инвертер клима уреди за 10.000 домаќинства од Скопје, Битола, Тетово и Кичево. Овие најпогодени градови, се вклучени во првата фаза, која ќе продолжи да се применува и во другите градови во наредните фази. Инвертерите не само што се еколошки, туку се и