притисни ентер »

„Баделки“ остварија историска победа во Јадранската лига
„Баделки“ остварија историска победа во Јадранската лига

„Баделки“ остварија историска победа во Јадранската лига

Кошаркарките на Бадел испишаа историја за македонската женска кошарка во регионалната ВАБА лига, откако вечерва успеаја да стигнат до прва победа во ова натпреварување. „Баделки“ ја дочекаа својата „трета среќа“ и по двата стартни порази славеа голем триумф на гостувањето во Босна и Херцеговина, со што ја остварија првата победа за еден македонски

Историја: Бадел 1862 со прва победа во јадранското друштво

Историја: Бадел 1862 со прва победа во јадранското друштво

Екипата на Бадел 1862 ќе го памети денешниот ден. Македонскиот вицепрвак ја запиша првата историска поебда во јадранското друштво. Избраничките на Перо Стамески ја оправдаа улогата на фаворит против Бановиќи, на гостински терен славеа со 57-70 во рамките на третото коло. Дека ова ќе биде ден на кошаркарките на Бадел 1862, најава стигна во првата четвртина

Баделки дојдоа до првиот триумф во регионалната ВАБА лига

Баделки дојдоа до првиот триумф во регионалната ВАБА лига

Баделки дојдоа до првиот триумф во регионалната ВАБА лига Кошаркарките на Бадел испишаа историја за македонската женска кошарка во регионалната ВАБА лига, откако вечерва успеаја да стигнат до прва победа во ова натпреварување.

Историска победа на „баделки“ во ВАБА-лигата

Историска победа на „баделки“ во ВАБА-лигата

Кошаркарките на Бадел во третиот обид стигнаа до првата победа во регионалната ВАБА-лига, откако македонскиот вицепрвак заслужено славеше на гостувањето против Бановичи во БиХ со убедливи  57-70. Како пресудно се покажа одличното прво полувреме во кое македонскиот тим целосно го диктираше темпото, во раната фаза поведе со 6-18, за на одмор да замине

Бадел 1862 донесе историска победа за македонската женска кошарка во Јадранската лига

Бадел 1862 донесе историска победа за македонската женска кошарка во Јадранската лига

Бадел 1862 вечерва испиша историја и стана прва македонска женска кошаркарска екипа, која запиша триумф во Јадранската лига совладувајќи го Бановичи на гостински терен со 70:57. Бановичи, 13 октомври 2021 (МИА) – Бадел 1862 вечерва испиша историја и стана прва македонска женска кошаркарска екипа, која запиша триумф во Јадранската лига совладувајќи

Историски момент за женката македонска кошарка, Бадел запиша прва победа во Јадранската лига

Историски момент за женката македонска кошарка, Бадел запиша прва победа во Јадранската лига

„Баделки“ се прва екипа во македонската женска кошарка кои запишаа триумф во оваа сениорска конкуренција од Јадранската лига. Бадел победи на гостински терен, против екипата на Бановичи 70:57. Во воведниот период веќе имаа двоцифрена предност (18:6), која до полувремето ја зголемија, водеа со (38:20). Тоа беше најава дека кошаркарките во „сино-жолта“

Историска вечер за македонската женска кошарка, заслугата е на Бадел 1862

Историска вечер за македонската женска кошарка, заслугата е на Бадел 1862

Прва победа на наш тим во регионалната женска јадранска лига. Екипата на Бадел 1862, вечерва ја извојува својата прва победа во регионалната ВАБА лига, и тоа е прв триумф на терен за еден македонски претставник во женската јадранска лига. Баделки славеа на гостувањето кај босанскиот тим Бановиќи со 70-57. Бадел доминираше во првите три четвртини, а

Историска победа на Бадел 1862 во регионалната ВАБА лига

Историска победа на Бадел 1862 во регионалната ВАБА лига

Историска победа на Бадел 1862 во регионалната ВАБА лига Ф.К. Пред 18 секунди „Баделки“ се првата македонска екипа со триумф во сениорската Јадранска лига/Фото: kfsm.mk По двата порази на домашен терен, македонскиот женски кошаркарски клуб Бадел 1862 во својот трет настап сезонава во регионалната ВАБА лига триумфираше на гостувањето во Босна и Херцеговина