притисни ентер »

„Пелистерци“ се на фајналфор, не видоа мака со Тиквеш

„Пелистерци“ се на фајналфор, не видоа мака со Тиквеш

Еурофарм Пелистер е вториот тим, по Пролет, што обезбеди пласман на завршниот турнир од ракометниот Куп на Македонија, откако битолчани триумфираа во финалето на својата група над Тиквеш со резултат 36-30. Кавадарчани само неколку часа претходно го одиграа својот полуфинален меч, па немаа сили за посериозно да му се спротивстават на големиот фаворит

Пролет прв до билет за фајналфор во Купот на Македонија

Пролет прв до билет за фајналфор во Купот на Македонија

Пролет е првиот учесник на завршниот фајналфор турнир од Купот на Македонија откако избраниците на тренерот Лембанов го добија вечерашното финале во групата со Еурофарм Пелистер 2 со резултат 30-26, за пласман меѓу најдобрите четири екипи во ова натпреварување. Пресудно се покажа второто полувреме во кое Пролет одигра беспрекорна одбрана на чело со

Пелистер се избори за место на Ф4-турнирот во Купот

Пелистер се избори за место на Ф4-турнирот во Купот

Ракометарите на Пелистер беа подобри од Тиквеш со 36-30 и така се пласираа на Ф4-турнирот во Купот на Македонија. Македонскиот вицепрвак ја имаше контролата врз мечот, иако ракометарите на Тиквеш не се предаваа и на полувреме заминаа со негатива од три гола (17-20). Пелистер направи исчекор кон победата на стартот кога стигна до предност од седум гола,

Еурофарм Пелистер без мака до место на Куп-завршницата

Еурофарм Пелистер без мака до место на Куп-завршницата

Екипата на Еурофарм Пелистер ја оправда фаворитската улога и како најдобра на турнирот во Битола се пласира на завршницата од Купот на Македонија . Пелистерци во маратонскиот ден во кој одиграа два меча успеаја да слават и над Тиквеш (36-30) предводен од некогашниот селектор Данило Брестовац. Комплетниот натпревар меѓу Тиквеш 2010 и Еурофарм Пелистер:

Пролет и Пелистер први патници во Куп завршницата!

Пролет и Пелистер први патници во Куп завршницата!

Пролет и Пелистер го заврија билетот за завршницата во Купот на Македонија. Првиот тим, кој беше организатор на еден од четирите турнири пред своите навивачи славеше против вториот битолски тим со 26-30. Пролет ја имаше и предноста и во првото полувреме, водеше со 12-14. Со серија од 5-1, избраниците на Лембанов поведоа со 16-23 и до крај не го испуштија

Пролет ја оствари целта, ќе игра на Ф4 во Купот на Македонија

Пролет ја оствари целта, ќе игра на Ф4 во Купот на Македонија

Екипата на Пролет 62 ја оствари целта и со победа над Еурофарм Пелистер (26-30) во финалниот натпревар од групата обезбеди место на завршниот Ф4-турнир во Купот на Македонија на кој ќе играат најдобрите од секоја група. Комплетниот натпревар меѓу Пролет 62 и Еурофарм Пелистер 2: Младите пелистерци кои беа предводени од нов тренер на овој турнир поради