притисни ентер »

Qualcomm го претстави Snapdragon 855
Qualcomm го претстави Snapdragon 855

Qualcomm го претстави Snapdragon 855

Qualcomm официјално го претстави новиот SoC за идните флегшип уреди – Snapdragon 855, што значи дека барем засега се откажаа од името Snapdragon 8150. Како што беше и најавено, Qualcomm на 4. декември го претстави својот нов SoC за мобилните флегшип уреди. За разлика од претходните информации дека новиот SoC ќе го носи името Snapdragon 8150, дотичниот

Qualcomm го претстави Snapdragon 855

Qualcomm го претстави Snapdragon 855

Qualcomm официјално го претстави новиот SoC за идните флегшип уреди – Snapdragon 855, што значи дека барем засега се откажаа од името Snapdragon 8150. Како што беше и најавено, Qualcomm на 4. декември го претстави својот нов SoC за мобилните флегшип уреди. За разлика од претходните информации дека новиот SoC ќе го носи името Snapdragon 8150, дотичниот

Qualcomm го претстави Snapdragon 855 направен во 7nm технологија, 5G можност и подобрувања во перформансите, вештачката интелигенција и фотографијата

Qualcomm го претстави Snapdragon 855 направен во 7nm технологија, 5G можност и подобрувања во перформансите, вештачката интелигенција и фотографијата

На посебен настан оваа недела, Qualcomm ја претстави наредната генерација од нивниот мобилен чипсет којшто донесува значителни подобрувања во скори сите области, како перформансите, поврзувањето, фотографијата, играњето игри и повеќе Во текот на вчерашниот ден, за време на Snapdragon Tech Summit настанот од компанијата кој го одржа во Хаваи, Qualcomm

5G уредот на Samsung има уникатен дизајн и уште поуникатен дисплеј

5G уредот на Samsung има уникатен дизајн и уште поуникатен дисплеј

Заедно со Qualcomm и претставувањето на 5G технологијата, Samsung ја искористи шансата да го најави својот нов уред кој ќе доаѓа со оваа технологија... За време на својот настан, Qualcomm го потврди постоењето на Snapdragon 855, но најмногу се фокусираше на 5G технологијата. Како и секоја година, компанијата беше придружена од други популарни имиња

Snapdragon 855 и нов читач на отпечатоци најавени на првиот ден на Snapdragon Summit

Snapdragon 855 и нов читач на отпечатоци најавени на првиот ден на Snapdragon Summit

Најголемиот производител на процесори за паметни телефони Qualcomm оваа недела го одржува својот настан на кој новинарите и аналитичарите ќе се запознаат со идните планови на компанијата. Можеби очекувано главниот фокус е на технологија која сè уште не е достапна, 5G. Компанијата ја претстави следната генерација на процесори за најмоќните паметни телефони,

Пристигна првата реклама за 5G технологија промовирана со интересен Samsung уред

Пристигна првата реклама за 5G технологија промовирана со интересен Samsung уред

5G, следната генерација која ќе се користи во безжичната комуникација е се поблиску и поблиску. Пред неколку дена се појави и првата реклама за ваквата технологија:. Јужна Кореја е чекор пред својата конкуренција, бидејќи 5G мрежите се веќе претставени, но сеуште нема достапни смартфони кои ја поддржуваат оваа технологија. Во видеото, користејќи Samsung

Snapdragon 855, прв 5G чип со алгоритми за пресметковна фотографија во Galaxy S10

Snapdragon 855, прв 5G чип со алгоритми за пресметковна фотографија во Galaxy S10

Snapdragon 855 располага со следните спецификации: - 7nm TSMC процес; - 4 x 1.8GHz + 2 x 2.4GHz јадра + 1 x 2.8GHz јадро; - Adreno 640 графички подсистем со Snapdragon Elite Gaming оптимизации; - AI -ко-процесор и алгоритми за пресметковна фотографија; - 5G X50 модел и/или 4G X24 модем (даунлоад до 2Gbps); Следниот премиум мобилен процесор на Qualcomm