притисни ентер »

САД официјално се повлече од Светската здравствена организација
САД официјално се повлече од Светската здравствена организација

САД официјално се повлече од Светската здравствена организација

САД официјално се повлекоа од Светската здравствена организација (СЗО) по наредбата на претседателот Доналд Трамп, кој ја обвини организацијата за лошо менаџирање со пандемијата на Ковид-19. Ова го потврди американскиот сенатор Роберт Менедез, кој е член на Комисијата за надворешни работи на Сенатот. „Конгресот е известен дека претседателот официјално

САД официјално се повлекуваат од СЗО

САД официјално се повлекуваат од СЗО

Информацијата за повлекување на САД од СЗО за првпат ја пренесе сенаторот Роберт Менедез, кој на Твитер објави дека Конгресот добил текст во кој Трамп и официјално ја повлекува државата од таа организација. Вашингтон, 8 јули 2020 (МИА) – Американскиот претседател, Доналд Трамп, официјално ги повлече САД од Светската здравствена организација (СЗО),

САД официјално се повлекуваат од СЗО

САД официјално се повлекуваат од СЗО

Вашингтон, 8 јули 2020 () – Американскиот претседател, Доналд Трамп, официјално ги повлече САД од Светската здравствена организација (СЗО), кои ги обвинува за лошо управување со пандемијата на новиот коронавирус. Мерката ќе стапи на сила на 6 јули 2021 година. Информацијата за повлекување на САД од СЗО за првпат ја пренесе сенаторот Роберт Менедез,

Трамп и официјално ги повлече САД од СЗО

Трамп и официјално ги повлече САД од СЗО

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп го извести Конгресот и Обединетите нации дека Соединетите Држави и официјално се повлекуваат од Светската здравствена организација, јави Си-ен-ен. Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп го извести Конгресот и Обединетите нации дека Соединетите Држави и официјално се повлекуваат

Трамп и официјално ги повлече САД од Светската здравствена организација

Трамп и официјално ги повлече САД од Светската здравствена организација

Администрацијата на Доналд Трамп ги известила Конгресот и Обединетите нации дека САД и формално се повлекуваат од Светската здравствена организација, што следува по драматичното зголемување на бројот на заразени со коронавирус низ земјата. „Конгресот прими известување дека претседателот Трамп и официјално ги повлекол САД од Светската здравствена организација

САД и официјално се повлекоа од СЗО

САД и официјално се повлекоа од СЗО

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп го извести Конгрес и Обединетите нации дека САД и официјално се повлекуваат од Светската трговска организација (СЗО), потврди висок претставник на администрацијата за Си-Ен-Ен. “Конгресот доби информација дека Трамп официјално ги повлече САД од СЗО, среде пандемијата. Тоа нема да ги заштити

САД и официјално се повлекоа од СЗО

САД и официјално се повлекоа од СЗО

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп го извести Конгрес и Обединетите нации дека САД и официјално се повлекуваат од Светската трговска организација (СЗО), потврди висок претставник на администрацијата за Си-Ен-Ен. “Конгресот доби информација дека Трамп официјално ги повлече САД од СЗО, среде пандемијата. Тоа нема да ги заштити

Трамп го извести Конгресот за повлекувањето на САД од СЗО

Трамп го извести Конгресот за повлекувањето на САД од СЗО

Еден од лидерите на Демократите во американскиот Сенат, Боб Менендез, соопшти дека администрацијата на претседателот го известила Конгресот за повлекувањето на САД од Светската здравствена организација, одлука што доаѓа во моменти на постојани критики на Белата куќа за работата на ова глобално здравствено тело, јави ДПА. „Конгресот доби известување

САД и официјално се повлекоа од СЗО

САД и официјално се повлекоа од СЗО

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп го извести Конгрес и Обединетите нации дека САД и официјално се повлекуваат од Светската трговска организација (СЗО), потврди висок претставник на администрацијата за Си-Ен-Ен. “Конгресот доби информација дека Трамп официјално ги повлече САД од СЗО, среде пандемијата. Тоа нема да ги заштити