притисни ентер »

СП (ж): Франција ја совлада фаворизираната Германија
СП (ж): Франција ја совлада фаворизираната Германија

СП (ж): Франција ја совлада фаворизираната Германија

Продолжуваат возбудувањата на СП во ракомет за жени што се игра во Јапонија.  Во најинтересната пресметка  Франција ја совлада фаворизираната Германија со 27-25 додека Данска го надигра Бразил со 24-18. По овие резултати Франција и Данска  во директен дуел за два дена ќе одлучуваат за вториот патник во полуфиналето во неизвесна трка со Ј. Кореја и

Данска во финишот ги скрши Бразилките и закажа решавачка средба со Франција

Данска во финишот ги скрши Бразилките и закажа решавачка средба со Франција

Ракометарките на Данска ја потврдија фаворитската улога и славеа на дуелот со Бразил (24-18) на Светското првенство во Кумамото ( Јапонија ). Скандинавките со оваа победа само ги поткрепија очекувањата и за пласман во втората групна фаза ќе играат директен дуел со Франција за два дена. Иако Бразилките имаа мала надеж за следата фаза, му парираа на

СП (ж): Победи на Норвешка и Германија

СП (ж): Победи на Норвешка и Германија

На СП во ракомет за жени денеска се одиграа неколку интересни средби.  Во еден од најинтересните дуели  селекцијата на Норвешка славеше против  Србија со 28-25. Драматично беше и на средбата помеѓу Германија и Данска кој на крајот заврши со победа на германките од 26-25. Најубедливата победа ја оствари селекцијата на Шведска ккоја славеше против Јапонија