притисни ентер »

Симиќ: Само тоа е спасот за македонската кошарка
Симиќ: Само тоа е спасот за македонската кошарка

Симиќ: Само тоа е спасот за македонската кошарка

Македонската кошарка веќе подолго време нема успех како на клупски така и на репрезентативен план што секако е разочарување за спортот кој едно време беше број еден кај нас. Засекогаш ќе го паметиме четвртото место на Европското првенство во 2011 година, шампионат на кој лесно можевме да дојдеме и до медал. Меѓутоа од тогаш е поминато доста време,

Симиќ: Успеавме да го вратиме Шкупи во Прва лига, мора да се промовираат домашни играчи!

Симиќ: Успеавме да го вратиме Шкупи во Прва лига, мора да се промовираат домашни играчи!

Шкупи по пауза од неколку години повторно ќе биде дел од домашната кошаркарска елита, а за тоа голема заслуга има тренерот Тони Симиќ. Симиќ го презема клубот во третото коло и успеа низ сезоната да направи хемија, изгради состав кој ќе може да одговори на неговите барања, а и да ги донесе посакуваните резултати. Тимот се бореше од почеток до крајот,