притисни ентер »

Објави во српски медиуми за двојната номинација на „Медена земја“
Објави во српски медиуми за двојната номинација на „Медена земја“

Објави во српски медиуми за двојната номинација на „Медена земја“

Српски медиуми објавија за големиот успех на македонскиот докуметарен филм „Медена земја“ откако вчера доби две номиинации за престижната награда Оскар во категориите најдобар странски филм и најдобар документарец. Медиумите пишуваат за содржината на филмот, за екипата и за досега добиените награди, меѓу кои и триумфот на фестивалот  „Санденес“ во

Објави во српски медиуми за двојната номинација на „Медена земја“

Објави во српски медиуми за двојната номинација на „Медена земја“

Српски медиуми објавија за големиот успех на македонскиот докуметарен филм „Медена земја“ откако вчера доби две номиинации за престижната награда Оскар во категориите најдобар странски филм и најдобар документарец. Медиумите пишуваат за содржината на филмот, за екипата и за досега добиените награди, меѓу кои и триумфот на фестивалот  „Санденес“ во

Успехот на „Медена земја“ и во српските медиуми

Успехот на „Медена земја“ и во српските медиуми

Српски медиуми објавија за големиот успех на македонскиот докуметарен филм „Медена земја“ откако вчера доби две номиинации за престижната награда Оскар во категориите најдобар странски филм и најдобар документарец. Медиумите пишуваат за содржината на филмот, за екипата и за досега добиените награди, меѓу кои и триумфот на фестивалот  „Санденес“ во

Оскар и Медена земја: Како филмот од Македонија влезе во историјата на светскиот филм?

Оскар и Медена земја: Како филмот од Македонија влезе во историјата на светскиот филм?

Документарниот филм Медена Земја е номиниран за Оскар во две категории. Филмот Медена земја е номиниран за најдобар документарец и најдобар странски долгометражен филм на 92-то издание на Оскарите - со што стана најуспешен филм од Македонија. Документарецот го следи животот на Атиџе, скромна пчеларка од Македонија, кој зборува за се полошиот однос

Солзи и радост: Реакциите на тимот на „Медена ...

Солзи и радост: Реакциите на тимот на „Медена ...

Номинациите за Оскар за „Медена земја“ нè исполнија со радост и гордост сите нас. Но, никој не е посреќен за големиот успех од тимот кој напорно работеше на приказната за Атиџе. Во моментот кога беа објавени номинациите за Оскар, режисерите Тамара Котевска и Љубомир Стефанов и снимателот Самир Љума беа во Еквадор, каде ги снимија своите реакции. Невозможно

Македонија можеби не е ветена, но секако е медена земја …

Македонија можеби не е ветена, но секако е медена земја …

Македонскиот филм „Медена земја“ успеа да добие две номинации за претстојните „Оскари“ – за најдобар документарен филм и за најдобар странски филм. Што е огромен успех уште пред да започне доделувањето, затоа што ова е прв пат во историјата на „Оскарите“, документарен филм е номиниран во две категории. View this post on Instagram And, the winner is

Документарецот „Медена земја“ во трка за два „оскара“

Документарецот „Медена земја“ во трка за два „оскара“

Mакедонскиот документарец „Медена земја“ на Тамара Котевска и Љубомир Стефанов влезе во изборот за номинација за „оскар“ во две категории – за најдобар документарец и за најдобар странски филм. Во категоријата најдобар документарец, покрај „Медена земја“, избрани се уште четири филма: „Американска фабрика“, „Пештерата“, „Работ на демократијата“ и „За

„Џокер“, „Ирецот“ и „Си било еднаш во Холивуд“ најблиску до Оскар

„Џокер“, „Ирецот“ и „Си било еднаш во Холивуд“ најблиску до Оскар

Психолошкиот трилер, „Џокер“, во режија на Тод Филипс, годинава доби најголем број номинации за Оскар, вкупно 11, а по него следуваат биографската драма „Ирецот“ на Мартин Скорсезе и „Си било еднаш во Холивуд“ за убиството на познатата актерка Шерон Тејт на Квентин Тарантино, со по десет. Интересно е што актерката Скарлет Јохансон годинава доби две

Објави во српски медиуми за двојната номинација на „Медена земја“

Објави во српски медиуми за двојната номинација на „Медена земја“

Српски медиуми објавија за големиот успех на македонскиот докуметарен филм „Медена земја“ откако вчера доби две номиинации за престижната награда Оскар во категориите најдобар странски филм и најдобар документарец. Белград, 14 јануари 2020 (МИА) – Српски медиуми објавија за големиот успех на македонскиот докуметарен филм „Медена земја“ откако вчера

Објави во српски медиуми за двојната номинација на „Медена земја“

Објави во српски медиуми за двојната номинација на „Медена земја“

Српски медиуми објавија за големиот успех на македонскиот докуметарен филм „Медена земја“ откако вчера доби две номиинации за престижната награда Оскар во категориите најдобар странски филм и најдобар документарец. Медиумите пишуваат за содржината на филмот, за екипата и за досега добиените награди, меѓу кои и триумфот на фестивалот „Санденес“ во јануари