притисни ентер »

Дебакл на Вавринка во Рим
Дебакл на Вавринка во Рим

Дебакл на Вавринка во Рим

Стен Вавринка доживеа дебакл на мастерсот во Рим. Освојувачот на три Гренд слем титули испадна во првото коло од 249 играч на АТП листата Лоренцо Мусети. Вавринка, кој за настап на овој мастерс и за Роланд Гарос се подготвуваше на „челинџер“ турнирите во Прага, првиот сет го загуби по само 24 минути игра. Искусниот Швајцарец против 18 годишниот Италијанец

Вавринка загуби сет со 6-0 и доживеа рана елиминација во Рим!

Вавринка загуби сет со 6-0 и доживеа рана елиминација во Рим!

Стан Вавринка не патуваше на УС Опен за да се подготви на турнирите на земјена подлога. Меѓутоа уште на стартот на Мастерсот во Рим доживеа пораз од домашниот тенисер Лоренцо Музети со 2-0 (6-0, 7-6/2). Мечот траеше само еден час и 25 минути и предизвика шок за фановите, кои не очекуваа ваков расплет на настаните. 18-годишникот наметна силно темпо

Мастерс во Рим – Вавринка понижен од 249. играч во светот

Мастерс во Рим – Вавринка понижен од 249. играч во светот

Испаднал во првото коло Швајцарскиот тенисер Станислас Вавринка го заврши настапот на АТП турнирот во Рим во првото коло. Во моментов, 17-от рекет во светот беше поразен од 18-годишниот Италијанец Лоренцо Мусети, 249-ти на АТП-листата, со резултат 0:2 во сетови. Вавринка го загуби првиот сет со неверојатни 0:6. Вториот сет беше решен во тајбрејк, а