притисни ентер »

ФЕДЕРАЛНИОТ СУД ВИКЕНДОВ ЌЕ ГО СУДИ ЃОКОВИЌ Одлуката ќе ја знаеме пред самиот старт на Грен-слемот
ФЕДЕРАЛНИОТ СУД ВИКЕНДОВ ЌЕ ГО СУДИ ЃОКОВИЌ Одлуката ќе ја знаеме пред самиот старт на Грен-слемот

ФЕДЕРАЛНИОТ СУД ВИКЕНДОВ ЌЕ ГО СУДИ ЃОКОВИЌ Одлуката ќе ја знаеме пред самиот старт на Грен-слемот

Австралискиот судија Ентони Кели денеска изјави дека српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ нема да биде депортиран од Мелбурн додека не се заврши жалбата за укинување на визата и оти случајот сега е префрлен на Сојузниот суд на Австралија. Како што прецизираше судијата на рочиштето, Ѓоковиќ вечерва во 22 часот по средноевропско време (сабота наутро по австралиско

Хронологија на „случајот Ѓоковиќ”

Хронологија на „случајот Ѓоковиќ”

Австралиската Влада денеска втор пат му ја поништи визата на Новак Ѓоковиќ, образложувајќи дека најдобриот светски тенисер, кој не е вакциниран против коронавирусот, може да претставува ризик за општеството во контекст на неговата намера да настапи на првиот календарски грен – слем турнир Австралија Опен, што од 17 до 30 јануари ќе се одржи во Мелбурн

Хронологија на „случајот Ѓоковиќ”

Хронологија на „случајот Ѓоковиќ”

Австралиската Влада денеска втор пат му ја поништи визата на Новак Ѓоковиќ, образложувајќи дека најдобриот светски тенисер, кој не е вакциниран против коронавирусот, може да претставува ризик за општеството во контекст на неговата намера да настапи на првиот календарски грен – слем турнир Австралија Опен, што од 17 до 30 јануари ќе се одржи во Мелбурн

Хронологија на „случајот Ѓоковиќ“

Хронологија на „случајот Ѓоковиќ“

Австралија – Австралиската Влада денеска втор пат му ја поништи визата на Новак Ѓоковиќ, образложувајќи дека најдобриот светски тенисер, кој не е вакциниран против коронавирусот, може да претставува ризик за општеството во контекст на неговата намера да настапи на првиот календарски грен – слем турнир Австралија Опен, што од 17 до 30 јануари ќе се одржи

Хронологија на „случајот Ѓоковиќ“

Хронологија на „случајот Ѓоковиќ“

Австралиската Влада денеска втор пат му ја поништи визата на Новак Ѓоковиќ, образложувајќи дека најдобриот светски тенисер, кој не е вакциниран против коронавирусот, може да претставува ризик за општеството во контекст на неговата намера да настапи на првиот календарски грен – слем турнир Австралија Опен, што од 17 до 30 јануари ќе се одржи во Мелбурн

Хронологија на „случајот Ѓоковиќ“

Хронологија на „случајот Ѓоковиќ“

Австралиската Влада денеска втор пат му ја поништи визата на Новак Ѓоковиќ, образложувајќи дека најдобриот светски тенисер, кој не е вакциниран против коронавирусот, може да претставува ризик за општеството во контекст на неговата намера да настапи на првиот календарски грен – слем турнир Австралија Опен, што од 17 до 30 јануари ќе се одржи во Мелбурн

Хронологија на „случајот Ѓоковиќ"

Хронологија на „случајот Ѓоковиќ"

Австралиската Влада денеска втор пат му ја поништи визата на Новак Ѓоковиќ, образложувајќи дека најдобриот светски тенисер, кој не е вакциниран против коронавирусот, може да претставува ризик за општеството во контекст на неговата намера да настапи на првиот календарски грен – слем турнир Австралија Опен, што од 17 до 30 јануари ќе се одржи во Мелбурн

Хронологија на „случајот Ѓоковиќ“

Хронологија на „случајот Ѓоковиќ“

Хронологија на „случајот Ѓоковиќ“ Ф.К. Пред 56 секунди Не се гледа крај на хаосот околу Новак Ѓоковиќ/ фото: EPA-EFE/JUSTIN LANE Австралиската Влада денеска вторпат му ја поништи визата на Новак Ѓоковиќ , образложувајќи дека најдобриот светски тенисер, кој не е вакциниран против коронавирусот, може да претставува ризик за општеството во контекст на

Хронологија на настаните поврзани со „случајот Ѓоковиќ“

Хронологија на настаните поврзани со „случајот Ѓоковиќ“

Австралиската Влада денеска втор пат му ја поништи визата на Новак Ѓоковиќ, образложувајќи дека најдобриот светски тенисер, кој не е вакциниран против коронавирусот, може да претставува ризик за општеството во контекст на неговата намера да настапи на првиот календарски грен – слем турнир Австралија Опен, што од 17 до 30 јануари ќе се одржи во Мелбурн

Тенис, антиваксерство и национализам

Тенис, антиваксерство и национализам

После десетина денови мачни и на моменти неприлични сцени, како и контрапродуктивни изјави и реакции на неговите најблиски, како и на официјален Белград, најдобриот тенисер на светот Новак Ѓоковиќ, уште еднаш, остана без виза за да влезе во Австралија. Министерот за имиграција Алекс Хок го искористи своето дискреционо право и му ја укина влезната виза,