притисни ентер »

Филипче: Пет лица од Клиниката за кожни болести се позитивни на коронавирус

Филипче: Пет лица од Клиниката за кожни болести се позитивни на коронавирус

Пет од 29-те нови регистрирани случаи позитивни на коронавирусот се лица поврзани со заболената поранешна директорка на Клиника за кожни болести. Тие се асимтоматски, без симптоми на заболување, но нивните тестови за коронавирусот се позитивни. Лицата биле и ќе останат во домашна изолација, и ќе бидат во контакт со лекари од Инфективната клиника. Како

Корона вирусот ја зема и третата жртва, почина дебарчанката која беше на респиратор

Корона вирусот ја зема и третата жртва, почина дебарчанката која беше на респиратор

66- годишната пациентка од Дебар која подолго време беше приклучена на респираторна машина е третата жртва на корона вирусот, соопшти на попладневната конференција за печат Венко Филипче, министер за здравство. -И покрај сите преземени мерки таа почина пред неколку часа. Пациентката имаше историја на хронично заболување  и примаше хронична терапија

Трета жртва од коронавирусот – 29 нови случаи, први во Велес и Прилеп, вкупно 177 во целата држава

Трета жртва од коронавирусот – 29 нови случаи, први во Велес и Прилеп, вкупно 177 во целата држава

Коронавирусот ја зема третата жртва во земјава. Министерот за здравство, Венко Филипче извести дека починала 66 годишната пациентка од Дебар која подолго време беше на респираторна машина. Според медицинската документација таа боледувала и од покачен крвен притисок. Во меѓувреме денеска се забележани 29 нови случаи со коронавирус во земјава. Според

Заразени пет лица кои биле во контакт со директорка на Клиника за кожни болести

Заразени пет лица кои биле во контакт со директорка на Клиника за кожни болести

Пет од 29-те нови регистрирани случаи позитивни на коронавирусот се лица поврзани со заболената поранешна директорка на Клиника за кожни болести. Тие се асимтоматски, без симптоми на заболување, но нивните тестови за коронавирусот се позитивни. Лицата биле и ќе останат во домашна изолација, и ќе бидат во контакт со лекари од Инфективната клиника. Пет

Петмина заразени од директорката на Клиниката за кожни болести

Петмина заразени од директорката на Клиниката за кожни болести

Пет лица од контактите на директорката на Клиниката за дерматологија, Нина Цаца Биљановска, се позитивни на коронавирусот, покажале тестовите направени во Институтот за јавно здравје. Министерот Венко Филипче рече дека тие немале симтоми, и сите се колеги, здравствени работници кои биле во домашна изолација 16 дена. „Од тестирани 30 лица кои контактирале

Трета жртва од коронавирусот во Македонија, 29 новозаболени

Трета жртва од коронавирусот во Македонија, 29 новозаболени

Во последното деноноќие регистирани се 29 нови случаи, со што бројката на дијагностицирани пациенти од коронавирусот се искачи на 177 луѓе, од кои еден излекуван и 3-ца починати. Откриени се и првите пациенти во Прилеп и во Велес. Најмногу регистирани има во Скопје, нови 20, а вкупно 108 лица. По шестнаесет дена регистирани се и првите заболени од

ДОБРИ ВЕСТИ: Тројца пациенти кои се лекуваа од КОВИД-19 подготвени да си одат дома!

ДОБРИ ВЕСТИ: Тројца пациенти кои се лекуваа од КОВИД-19 подготвени да си одат дома!

На Инфективна клиника се направени тестови на четворица на пациени кои пододлго време се лекуваат таму и тие тестови се негативни. Од тие четворица, тројца се во значајна добра состојба и ќе биде земен уште еден тест утре и доколку и тој тест е негативен тројцата пациенти ќе бидат спремни да се упатат на домашно лекување, рече министерот за здравство

Петмина заразени од директорката на Клиниката за кожни болести

Петмина заразени од директорката на Клиниката за кожни болести

Пет лица од контактите на директорката на Клиниката за дерматологија, Нина Цаца Билјановска, се позитивни на коронавирусот, покажале тестовите направени во Институтот за јавно здравје. Министерот Венко Филипче рече дека тие немале симтоми, и сите се колеги, здравствени работници кои биле во домашна изолација 16 дена. – Од тестирани 30 лица кои контактирале

ДОБРИ ВЕСТИ: Тројца пациенти кои се лекуваа од КОВИД-19 подготвени да си одат дома!

ДОБРИ ВЕСТИ: Тројца пациенти кои се лекуваа од КОВИД-19 подготвени да си одат дома!

На Инфективна клиника се направени тестови на четворица на пациени кои пододлго време се лекуваат таму и тие тестови се негативни. Од тие четворица, тројца се во значајна добра состојба и ќе биде земен уште еден тест утре и доколку и тој тест е негативен тројцата пациенти ќе бидат спремни да се упатат на домашно лекување, рече министерот за здравство