притисни ентер »

Уште една шампионка на САД опен ќе ја нема годинава во Њујорк
Уште една шампионка на САД опен ќе ја нема годинава во Њујорк

Уште една шампионка на САД опен ќе ја нема годинава во Њујорк

Руската тенисерка Светлана Кузнецова, освојувачка на САД опен во 2004 година оваа година го откажа настапот на грен слемот во Њујорк поради пандемијата на коронавирусот. „Поради неповолната ситуација поврзана со коронавирусот донесов тешка одлука да не учествувам на САД опен“ – објави 35-годишната тенисерка на Инстаграм. Кузнецова која моментно е 32-ра

УС Опен не презема одговорност за ширењето на коронавирусот

УС Опен не презема одговорност за ширењето на коронавирусот

Организаторите на УС Опен објавија дека нема да прифатат вина доколку некој од тенисерите или членовите на стручниот штаб се зарази со коронавирус. Организаторите на вториот Гренд слем турнир за оваа година и првиот по прогласувањето на пандемијата, ги доставија до сите учесници на УС Опен, вклучувајќи тенисери и нивните стручни штабови, документ што

УС Опен не презема одговорност за ширењето на коронавирусот

УС Опен не презема одговорност за ширењето на коронавирусот

Организаторите на УС Опен објавија дека нема да прифатат вина доколку некој од тенисерите или членовите на стручниот штаб се зарази со коронавирус. Организаторите на вториот Гренд слем турнир за оваа година и првиот по прогласувањето на пандемијата, ги доставија до сите учесници на УС Опен, вклучувајќи тенисери и нивните стручни штабови, документ што

Немам полн капацитет на градите, со мене носам 50 маски

Немам полн капацитет на градите, со мене носам 50 маски

Американската тенисерка Серена Вилијамс ја одржа видео – конференцијата за медиумите на која  ги откри плановите за прдолжување на сезоната, а зборуваше и за искуството во текот на пандемијата со коронавирусот. Серена истакан дека е спремна за враќање доколку тенисот се игра на највисоко ниво. Инсистира да се почитуваат мерките за заштита и здравјето

Серена Вилијамс ќе настапи на САД опен и на Ролан Гарос

Серена Вилијамс ќе настапи на САД опен и на Ролан Гарос

Супер е да се игра тенис, тоа е мојот живот, моето здравје и тоа што сакам да бидам во моментов, вели Серена Вилијамс, победничката на 23 гранслем-турнири ТЕНИС Се гледам себеси на турнирите во САД и во Париз доколку се одржат, изјави за Би-би-си, Американската тенисерка Серена Вилијамс. Таа најави дека овој месец планира да игра на гранслем-турнирот

Уште две тенисерки го откажаа настапот на САД Опен

Уште две тенисерки го откажаа настапот на САД Опен

Украинката Елина Свитолина и Холанѓанката Кики Бертенс го откажаа настапот на  САД Опен оваа година. Претходно, првата тенисерка на светот, Ешли Барти, објави дека ќе го пропушти турнирот во Њујорк. -Со оглед на сè што се случува, решив да не играм на  САД Опен. Ги разбирам и ги почитувам сите напори направени од УСТА, организаторите и ВТА да го одржат

Халеп: Конечната одлука за учество на УС Опен ќе ја донесам по турнирот во Прага

Халеп: Конечната одлука за учество на УС Опен ќе ја донесам по турнирот во Прага

Вториот рекет на светот Симона Халеп изјави дека ќе одлучи за своето учество на УС Опен по турнирот во Прага, кој започнува утре. – Јас дефинитивно ќе одлучам по овој турнир. Треба да чувствувам сè, да откривам какви промени ќе направат организаторите во однос на летовите и слично. Тогаш можам да донесам конечна одлука. Знам дека медицинскиот протокол

Серена: Земав 50 маски, ќе играм на сите турнири

Серена: Земав 50 маски, ќе играм на сите турнири

Големата шампионка на „белите спортови“, Серена Вилијамс, го најави своето учество на сите турнири во САД, како и во Европа. Среде пандемијата на коронавирус, многу тенисери го откажуваат учеството на турнири, но тоа не е случај со Серена Вилијамс. Напротив, таа не крие дека е загрижена за новиот вирус Ковид-19, само што тоа не влијае на нејзината

Халеп: Конечната одлука за учество на УС Опен ќе ја донесам по турнирот во Прага

Халеп: Конечната одлука за учество на УС Опен ќе ја донесам по турнирот во Прага

Вториот рекет на светот Симона Халеп изјави дека ќе одлучи за своето учество на УС Опен по турнирот во Прага, кој започнува утре. – Јас дефинитивно ќе одлучам по овој турнир. Треба да чувствувам сè, да откривам какви промени ќе направат организаторите во однос на летовите и слично. Тогаш можам да донесам конечна одлука. Знам дека медицинскиот протокол