притисни ентер »

Сите прашања заслужуваат одговори
Сите прашања заслужуваат одговори

Сите прашања заслужуваат одговори

Фото: бгнес Два дена по несреќата во Бугарија, болката не стивнува Два дена по трагичната несреќа на македонски автобус на автопатот Струма во Бугарија, во која 45 луѓе загинаа, а седуммина беа повредени, не стивнуваат реакциите во јавноста, која со право бара одговори на прашањето како се случи обично рутинско викенд-патување да се претвори во невидена

Бугарски истражители и главниот обвинител доаѓаат во Македонија

Бугарски истражители и главниот обвинител доаѓаат во Македонија

П родолжува истрагата за тешката автобуска несреќа во која изгореа 46 лица на автопатот „Струма” во Бугарија. Главниот бугарски обвинител Иван Гешев во придружба на истражители денеска ќе дојде во Скопје за да поднесе барање за правна помош до Обвинителството во Македонија, јавуваат бугарските медиуми. Целта на нивното доаѓање е да добијат ДНК примероци

МИЛЕВА: Пронајдени 44 тела во изгорениот автобус, еден патник никаде го нема!

МИЛЕВА: Пронајдени 44 тела во изгорениот автобус, еден патник никаде го нема!

Во автобусот кои што изгоре на патот Струма во Бугарија се најдени 44 изгорени тела. Седум од патниците се во болница, но еден патник  го нема ниту по починатите ниту во живите иако се наоѓал на список на автобусот, каде се знае дека биле  вкупно 52 патника. Ова во моментов го соопштија од  Државното јавно обвинителство на Република Бугарија на официјалната

Главниот бугарски обвинител доаѓа во Скопје да ги преземе ДНК примероците за идентификација на жртвите

Главниот бугарски обвинител доаѓа во Скопје да ги преземе ДНК примероците за идентификација на жртвите

Главниот бугарски обвинител Иван Гешев во ридружба на истражитела денеска ќе дојде во Скопје за лично да поднесе барање за правна помош до Обвинителството во Северна Македонија. Бугарските обвинители треба да добијат ДНК профили од роднини на загинатите во автобуската несреќа заради идентификација на жртвите. Како што јавува дописникот на МИА од Софија,

Постои можност уште едно лице да ја преживеало трагичната автобуска несреќа на автопатот „Струма“

Постои можност уште едно лице да ја преживеало трагичната автобуска несреќа на автопатот „Струма“

Постои можност да има уште еден – осми преживеан во трагичната автбуска несреќа на автопатот „Струма“, рече портпаролката на бугарското Обвинителство Сијка Милева на денешната прес-конференција  на бугарскиот главен обвинител и негови истражители. Во остатоците од автобусот се пронајдени 44 тела.Тие велат дека добиле информација дека во автобусот патувале

Главниот бугарски обвинител доаѓа во Скопје да ги преземе ДНК примероците за идентификација на жртвите

Главниот бугарски обвинител доаѓа во Скопје да ги преземе ДНК примероците за идентификација на жртвите

Главниот бугарски обвинител Иван Гешев во ридружба на истражитела денеска ќе дојде во Скопје за лично да поднесе барање за правна помош до Обвинителството во Северна Македонија. Бугарските обвинители треба да добијат ДНК профили од роднини на загинатите во автобуската несреќа заради идентификација на жртвите. Како што јавува дописникот на МИА од Софија,

Главниот бугарски обвинител доаѓа во Скопје, лично ќе побара правна помош од Обвинителството

Главниот бугарски обвинител доаѓа во Скопје, лично ќе побара правна помош од Обвинителството

Главниот бугарски обвинител Иван Гешев во придружба на истражител денеска ќе дојде во Скопје за лично да поднесе барање за правна помош до Обвинителството во Северна Македонија. Бугарските обвинители треба да добијат ДНК профили од роднини на загинатите во автобуската несреќа заради идентификација на жртвите. Денеска Бугарското обвинителство треба

Бугарскиот главен обвинител доаѓа во Македонија да земе ДНК примероци за идентификација на жртвите

Бугарскиот главен обвинител доаѓа во Македонија да земе ДНК примероци за идентификација на жртвите

Бугарското обвинителство ќе испрати обвинител и истражител во Скопје, кои ќе го достават барањето за правна помош на Македонија, објавија повеќе медиуми повикувајќи се на изјави од Сијка Милева, портпаролка на јавниот обвинител на Бугарија. Главниот бугарски обвинител Иван Гешев во придружба на 6 истражители од бугарската Национална истражба служба

Главниот бугарски обвинител доаѓа во Скопје да ги преземе ДНК примероците за идентификација на жртвите

Главниот бугарски обвинител доаѓа во Скопје да ги преземе ДНК примероците за идентификација на жртвите

Бугарските обвинители треба да добијат ДНК профили од роднини на загинатите во автобуската несреќа заради идентификација на жртвите. Како што јавува дописникот на МИА од Софија, денеска Бугарското обвинителство треба да објави нови информации за трагедијата. Во меѓувреме, продолжува истрагата за тешката автобуска несреќа во која загинаа 45 лица на

Главниот бугарски обвинител доаѓа во Скопје да ги преземе ДНК примероците за идентификација на жртвите

Главниот бугарски обвинител доаѓа во Скопје да ги преземе ДНК примероците за идентификација на жртвите

Бугарските обвинители треба да добијат ДНК профили од роднини на загинатите во автобуската несреќа заради идентификација на жртвите. Како што јавува дописникот на МИА од Софија, денеска Бугарското обвинителство треба да објави нови информации за трагедијата. Во меѓувреме, продолжува истрагата за тешката автобуска несреќа во која загинаа 45 лица на