притисни ентер »

Белата куќа негира американска вклученост во нападот на иранската амбасада во Дамаск
Белата куќа негира американска вклученост во нападот на иранската амбасада во Дамаск

Белата куќа негира американска вклученост во нападот на иранската амбасада во Дамаск

Соединетите држави во вторникот тврдеа дека не биле вклучени во израелскиот воздушен напад врз депандансот во комплексот на иранската амбасада во сирискиот главен град Дамаск, во кој загинаа двајца ирански генерали и пет воени советници. Портпаролката на Пентагон Сабрина Синг изјави дека Израел нема однапред предупредување за нападот врз иранската

Бројот на жртвите во израелскиот напад врз иранскиот конзулат во Сирија се зголеми на 13

Бројот на жртвите во израелскиот напад врз иранскиот конзулат во Сирија се зголеми на 13

Бројот на загинати во израелскиот воздушен напад врз иранскиот конзулат во Дамаск се искачи на 13, од кои седум се членови на Иранската револуционерна гарда (ИРГЦ), јави денеска иранската државна телевизија ИРИБ. „Во нападот во понеделникот што го изврши ционистичкиот режим врз конзулатот на иранската амбасада во главниот град на Сирија, загинаа седум

Бројот на жртвите во израелскиот напад врз иранскиот конзулат во Сирија се зголеми на 13

Бројот на жртвите во израелскиот напад врз иранскиот конзулат во Сирија се зголеми на 13

Бројот на загинати во израелскиот воздушен напад врз иранскиот конзулат во Дамаск се искачи на 13, од кои седум се членови на Иранската револуционерна гарда (ИРГЦ), јави денеска иранската државна телевизија ИРИБ. „Во нападот во понеделникот што го изврши ционистичкиот режим врз конзулатот на иранската амбасада во главниот град на Сирија, загинаа седум

Генералниот секретар на ОН го осуди нападот врз иранскиот конзулат во Сирија

Генералниот секретар на ОН го осуди нападот врз иранскиот конзулат во Сирија

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш денеска го осуди вчерашниот израелски напад врз зградата на иранскиот конзулат во сирискиот главен град Дамаск, повикувајќи ги „сите засегнати страни да покажат максимална воздржаност и да избегнат понатамошна ескалација (на конфликтот)“. „Генералниот секретар предупредува дека секое погрешно проценување

Генералниот секретар на ОН го осуди нападот врз иранскиот конзулат во Сирија

Генералниот секретар на ОН го осуди нападот врз иранскиот конзулат во Сирија

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш денеска го осуди вчерашниот израелски напад врз зградата на иранскиот конзулат во сирискиот главен град Дамаск, повикувајќи ги „сите засегнати страни да покажат максимална воздржаност и да избегнат понатамошна ескалација (на конфликтот)“. „Генералниот секретар предупредува дека секое погрешно проценување

13 лица загинаа во иранскиот конзулат во Дамаск, соопшти Техеран

13 лица загинаа во иранскиот конзулат во Дамаск, соопшти Техеран

Во израелскиот напад врз иранскиот конзулат во Дамаск загинаа 13 лица, меѓу кои седум членови на Иранската револуционерна гарда, беше соопштено на 2 април во Техеран. „Во нападот што го изврши ционистичкиот режим врз иранскиот конзулат во главниот град на Сирија, загинаа седум Иранци и шест Сиријци“, објави иранската државна телевизија. Претходните

Меѓународната заедница бара одговорност по нападот врз хуманитарците во Газа

Меѓународната заедница бара одговорност по нападот врз хуманитарците во Газа

Седуммина хуманитарни работници на организацијата на Светската централна кујна загинаа во воздушен напад во газа додека доставувале храна од најновиот пакет помош. Меѓу нив, тројца Британци, Австралиец, полски државјанин и Американец. „За жал, имаше трагичен инцидент и ненамерен удар на нашите сили врз невини луѓе во појасот газа. Ова се случува во

Ајатолахот Али Хамнеи: Израел ќе биде казнет за нападот во Дамаск

Ајатолахот Али Хамнеи: Израел ќе биде казнет за нападот во Дамаск

Врховниот лидер на Иран, ајатолахот Али Хамнеи денеска го предупреди Израел дека ќе биде казнет за нападот во Дамаск, во кој беа убиени членови на Иранската револуционерна гарда. „Нашиот храбар народ ќе го казни суровиот ционистички режим, ќе ги натераме да жалат за ова и за други злосторства“, се вели во соопштението на Ајатолахот. Во нападот во Дамаск

13 лица загинаа во иранскиот конзулат во Дамаск, соопшти Техеран

13 лица загинаа во иранскиот конзулат во Дамаск, соопшти Техеран

Во израелскиот напад врз иранскиот конзулат во Дамаск загинаа 13 лица, меѓу кои седум членови на Иранската револуционерна гарда, беше соопштено на 2 април во Техеран. „Во нападот што го изврши ционистичкиот режим врз иранскиот конзулат во главниот град на Сирија, загинаа седум Иранци и шест Сиријци“, објави иранската државна телевизија. Претходните

Бројот на жртвите во израелскиот напад врз иранскиот конзулат во Сирија се зголеми на 13

Бројот на жртвите во израелскиот напад врз иранскиот конзулат во Сирија се зголеми на 13

Бројот на загинати во израелскиот воздушен напад врз иранскиот конзулат во Дамаск се искачи на 13, од кои седум се членови на Иранската револуционерна гарда (ИРГЦ), јави денеска иранската државна телевизија ИРИБ. „Во нападот во понеделникот што го изврши ционистичкиот режим врз конзулатот на иранската амбасада во главниот град на Сирија, загинаа седум