притисни ентер »

„Urus“ е најбрзо продаваниот модел на „Lamborghini“ во историјата
„Urus“ е најбрзо продаваниот модел на „Lamborghini“ во историјата

„Urus“ е најбрзо продаваниот модел на „Lamborghini“ во историјата

Потребни беа само три години да се направат 15.000 примероци од моделот „Urus“, со што овој „SUV“ се стекна со титула на најбрзо продаваниот модел од „Lamborghini“ на сите времиња. Иако оваа вест нема претерано да ги израдува тврдокорните фанови на италијанскиот произведувач на суперспортски автомобили, пазарот си го кажува своето, па одлуката на раководството

Произведен 15.000-oт Lamborghini Urus

Произведен 15.000-oт Lamborghini Urus

Од Lamborghini објавија дека од производните ленти на на супер спортски автомобили од Санта Агата Болоњезе слегол јубилејниот  15 000-ти0 примерок на SUV моделот Urus…. Овој примерок има Grigio Keres Matt надворешен изглед со акценти Verde Scandal, како и двобоен ентериер во комбинација Nero Ade/Verde Scandal. Urus се напојува со 4,0-литарски V8 biturbo

Нема криза за Lamborghini – рекордна продажба во првата половина од годината

Нема криза за Lamborghini – рекордна продажба во првата половина од годината

Уште еден доказ дека коронавирусот немаше влијание врз милионерите е и продажбата која ја оствари Lamborghini во првата половина од годината. Официјалните податоци објавени од италијанскиот производител покажуваат зголемување на продажбата од 37% во споредба со првата половина минатата година. Така во првите шест месеци од годината, на глобалниот пазар