притисни ентер »

ТРИЛЕЧЕ на многу брз и едноставен начин – сочен и вкусен, се топи во уста
ТРИЛЕЧЕ на многу брз и едноставен начин – сочен и вкусен, се топи во уста

ТРИЛЕЧЕ на многу брз и едноставен начин – сочен и вкусен, се топи во уста

Речиси да нема човек кој не го обожува овој колач. Потребни состојки: 4 јајца 150 г шеќер 200 г брашно 1 прашок за печиво за прелив: 500 мл слатка павлака 300 мл млеко 200 мл павлака/млеко за кафе 12% мм (една чаша) и уште: 300 г готов карамел прелив Постапка: Најпрво вклучете ја рерната да се загрева на 180 степени. Јајцата со шеќерот добро изматете

Сте пробале ли Кајсершмарн?

Сте пробале ли Кајсершмарн?

Јаболка. Со нив можат чуда да се направат, а одлични се и во солени и во слатки комбинации. Дали сте ги пробале досега овие австриски палачинки со рум и суво грозје и секако, со сос од јаболка Австриската палачинка или Кајсершмарн (Kaiserschmarrn) е традиционален австриски специјалитет кој наликува на растурен омлет. Во превод Kaiserschmarrn  значи

Рецепт на денот: Кремаст колач од карамела

Рецепт на денот: Кремаст колач од карамела

Погледнете како да го направите овој вкусен колач од карамела што ќе ве натера постојано да барате уште едно парче. Потребни состојки: 1. За првата смеса 3 лажици шеќер 3 капки сок од лимон 2 јајца 60 грама шеќер 250 милилитри млеко 2. За втората смеса 2 јајца 100 грама шеќер 50 грама брашно малку прашок за печиво Начин на подготовка: 1. Во тенџере

Велат дека се подобри од американските: Брзи јапонски палачинки – меки и сочни!

Велат дека се подобри од американските: Брзи јапонски палачинки – меки и сочни!

Вреди да се проба! Јапонските палачинки потсетуваат на американските, но се дупло подебели, додека телото е три пати помеко. Состојки: 2 јајца 3/4 шолји млеко 1 лажичка екстракт од ванила 1 2/3 шолји брашно 1 3/4 лажичиња прашок за печиво 3 лажици шеќер Приготвување: Изматете пенесто јајца, млеко и екстракт од ванила во голем сад. Во друг сад измешајте

Еве еден од најдобрите посни колачи: Толку сочен и вкусен, како што секој би посакал – мора да го пробате

Еве еден од најдобрите посни колачи: Толку сочен и вкусен, како што секој би посакал – мора да го пробате

Еве еден од најдобрите посни колачи. Подолу во текстот може да го погледнете и видеото за овој рецепт. Многу брзо се приготвува. Потребни состојки: 450-500 г брашно 500 г рендани јаболка 100 г мелени ореви 1-2 ванилин шеќер 1 лажичка прашок за печиво 1 лажичка сода бикарбона 1 цимет по вкус 100 г шеќер 50 мл масло за прелив: 200 г шеќер 200 мл вода

Баклава со јаболка

Баклава со јаболка

Потребни состојки : 500 г готови кори 7-8 јаболка со средна големина 10 големи лажици шеќер за јаболката 1 ванилин шеќер по желба цимет за јаболката 3 големи лажици лебни трошки за јаболката неколку капки арома од ванила и бадем 150 г грубо мелени лешници и ореви 150 г ситно мелени лешници и ореви 250 г путер Шербет: 1 лимон исечен на тралца 600 г

Баклава со јаболка, поубава не сте јаделе

Баклава со јаболка, поубава не сте јаделе

Фото и рецепт: Ариана Потребни состојки: 500 г готови кори 7-8 јаболка со средна величина 10 големи лажици шеќер за јаболката 1 ванилин шеќер по желба цимет за јаболката 3 големи лажици лебни трошки за јаболката неколку капки арома од ванила и бадем 150 г грубо мелени лешници и ореви 150 г ситно мелени лешници и ореви 250 г путер За шербет: 1 лимон

Колач со јаболка и ореви, многу брзо и едноставно се приготвува, сочен, се топи во уста – оди сè по 1 чаша

Колач со јаболка и ореви, многу брзо и едноставно се приготвува, сочен, се топи во уста – оди сè по 1 чаша

Ова е многу едноставен и фин колач, залиен со малку сируп, а направен со многу љубов за татко ми. Тој не сака торти, ниту колачи со филови, туку токму вакви, залиени со сируп колачи… Потребни состојки: 6 јајца 1 чаша шеќер 1 чаша брашно 1 чаша гриз 1 чаша масло 1 чаша рендани јаболка 1 чаша мелени ореви 1 прашок за печиво За сируп: 1,5 чаша вода 2