МЗТ загуби од Спартак Суботица

Фото/ Петр Стојановски/ АБА2 Кошаркарите на МЗТ го загубија првиот полуфинален натпревар во АБА 2 лигата. Вечерва во Скопје, МЗТ доживеа пораз од Спартак 73:78 (15:23, 16:12, 24:17, 18:26). Лошата игра во првиот дел во кој му дозволија на гостинот апсолутна доминација во скокот го однесе МЗТ во пораз. Спартак, најдобриот тим во регуларниот дел од сезоната,

МЗТ загуби од Спартак: На реваншот во Суботица ќе бара изненадување за место во финалето

МЗТ Скопје загуби на домашен паркет од Спартак Суботица на првиот натпревар од полуфиналето во АБА2 кошаркарската лига. Сонот за пласман во елитното регионално натпреварување за македонскиот првак полека згаснува, бидејќи српскиот тим е со една нога во финалето од плеј-офот. МЗТ одигра натпревар со многу падови во играта, а лошо отвори и исто така

Атанасов: Негативата не е голема и во Суботица нема да одиме со бело знаме

МЗТ Скопје Аеродром е поразен во првиот натпревар од полуфиналето во АБА 2 лигата на домашен терен против Спартак Суботица . Повеќе ТУКА Актуелниот македонски шампион на реваншот во Србија кој ќе се одигра на 4 мај ќе брка негатива од пет коша разлика. Тренерот на „металците“, Васко Атанасов вели дека неговите играчи не се предаваат и дека ќе го дадат

МЗТ поразен од Спартак во првиот меч од полуфиналето во АБА 2 лигата

Во првиот натпревар од полуфиналето во АБА 2 лигата екипата на МЗТ Скопје Аеродром во СЦ „Јане Сандански“ загуби од Спартак Суботица со 73:78 (15:23, 16:12, 24:17, 18:26). Во текот на првата четвртина играчите на тренерот Васко Атанасов имаа позитива од четири коша разлика (13:9), а подоцна и 15:13, но од тој момент дозволија противниците до крајот

МЗТ не успеа до подвиг: Спартак го освои „Јане Сандански“

МЗТ Скопје не успеа да го искористи домашниот терен како адут, губејќи со резултат 73-78 на првиот меч од полуфиналето од АБА2 лигата против Спартак Суботица. Гостите од Србија ја имаа улогата на фаворити во пресрет на овој двомеч, а искуството и квалитетот беа пресудни во добра завршница да се одлепат во последните минути и да имаат плус пет во пресрет

АБА2: МЗТ Скопје Аеродром поразен од Спартак

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром претрпеа вечерва пораз на домашен терен од Спартак Суботица со 73-78 во првиот полуфинален натпревар од плејофот во регионалната АБА 2 лига. Актуелниот македонски шампион влезе во завршницата на третата четвртина со предност од 55-50, по уследи пад во играта и серија на противникот од 11-2. Кошаркарите на МЗТ Скопје

Атанасов: Негативата не е голема, нема да одиме со бело знаме во Суботица

Екипата на МЗТ Скопје не успеа да го одбрани домашниот терен во полуфиналето од регионалната АБА-2 лига. „Штрковите“ од Аеродром доживеаја пораз од Спартак Суботица (73-78) во разигрувањето за елитата и ќе мора да бркаат негатива во реваншот. По натпреварот во Скопје, коментар на мечот даде Васко Атанасов. Тренерот на МЗТ Скопје се надева на подобро

МЗТ снема сили во финишот и со минус пет патува на реваншот во Суботица

Кошаркарите на МЗТ Скопје се многу блиску до елиминација од плејофот во АБА2, откако вечерва на домашен терен загубија во пресметката против Спартак Суботица (73-78), прва од полуфиналната плејоф-серија. Аеродромци лошо го почнаа мечот, тешко поентираа во првото полувреме, а во еден момент имаа неверојатни 20 скока помалку во однос на противникот.