притисни ентер »

Вуко Борозан од Вардар се сели во Веспрем
Вуко Борозан од Вардар се сели во Веспрем

Вуко Борозан од Вардар се сели во Веспрем

Официјално денеска унгарскиот клуб го промовираше Црногорецот Вуко Борозан како нов ракометар на европскиот вицешампион, Веспрем. Поранешниот бек на Вардар Борозан ја продолжува кариерата во Веспрем со договор 2+1. Играчот од Цетиње ја започна кариерата во Карловац, па мал период ги бранеше боите на скопски Металург. Со Вардар во 2017 година ја освои

„Супер-лузерот“ Борозан потпиша за Веспрем

„Супер-лузерот“ Борозан потпиша за Веспрем

Веспрем е новиот клуб на Вуко Борозан откако унгарскиот гигант денеска и официјално го претстави црногорскиот „бомбардер“ како свое најново засилување. Црногорецот го доби епитетот „супер-лузер“ поради фактот што го остави Вардар на цедило во клучниот дел од сезоната, а македонскиот првак потоа и без негова помош стигна до европската круна. Борозан

Веспрем го претстави бомбардерот Борозан

Веспрем го претстави бомбардерот Борозан

Европскиот вицешампион Веспрем денеска го претсави Вуко Борозан, кој го напушти Вардар сред сезона, па не им помогна на соиграчите во освојување на втората титула во Лигата на шампиони. Борозан се двоумеше дали да се пресели во Барселона или Веспрем, но на крајот го одбра унгарскиот клуб, со кој потпиша двегодишен договор, а истиот може да биде продолжен

Борозан официјално дел од Веспрем

Борозан официјално дел од Веспрем

Вуко Борозан е најновото засилување на Веспрем. Ова го потврдија од европскиот вицепрвак откако црногорецот ставил потпис на две годишен договор со можност на продолжување на уште една година. Борозан беше без клуб откако реши да го напушти РК Вардар пред крајот од сезоната во која црвено-црните го победија неговиот нов клуб во финалето од ЛШ на ЕХФ

Готово е: Борозан потпиша двегодишен договор со Веспрем!

Готово е: Борозан потпиша двегодишен договор со Веспрем!

Црногорскиот ракометар Вуко Борозан конечно ги реши сите дилеми околу својата иднина. Поранешниот член на Вардар стави потпис на двегодишен договор со унгарски Веспрем . Истиот има клаузула со која што може да биде продолжен на уште една година. „Момир Илиќ ме убеди да дојдам во Веспрем. Тој ми кажа убави зборови за клубот, градот и навивачите. Се