притисни ентер »

Кугларите ја „растурија“ Естонија за прва победа на СП
Кугларите ја „растурија“ Естонија за прва победа на СП

Кугларите ја „растурија“ Естонија за прва победа на СП

По вчерашниот пораз од Полска на стартот од Светското првенство во Чешка, кугларската репрезентација на Македонија денес го запиша првиот успех на планетарниот собир. Нашите момци „бесот“ од стартниот пораз го истурија врз селекцијата на Естонија, која беше тотално надиграна и поразена со перфектни 8-0. Со оваа брилијантна игра, Македонија полека влегува

Кугларите стартуваа со пораз од Полска на СП

Кугларите стартуваа со пораз од Полска на СП

Борис Бенедик Македонската машка кугларска репрезентација стартува со пораз на Светското екипно првенство во чешкиот град Рокичани, откако во 1-то коло вчера загуби од соодветната селекција на Полска со 2-6 во сетови или 12,5-11,5 во поединечни поени, односно 3.607-3623 по бројот на вкупно соборени кегли. Во македонскиот состав цел поен освоија Борис

Македонија загуби од Полска на стартот од СП

Македонија загуби од Полска на стартот од СП

Кугларската репрезентација на Македонија загуби на стартот на Светското првенство во Чешка. Нашите репрезентативци беа поразени од селекцијата на Полска со вкупни 6-2. Бојан Влаќевски и Сашо Трпковски го отворија светскиот собир за нашиот национален тим, но не успеаја да освојат поен. 60286321_2103182753062445_3264076605525327872_n.jpg Селекторот и

Македонските куглари подготвени за нов голем подвиг на СП во Чешка

Македонските куглари подготвени за нов голем подвиг на СП во Чешка

По шест години пауза Македонија ќе има свој екипен преставник на едно големо кугларско натпреварување. Благодарение на големите напори на новото раководство на федерацијата, најдобри македонски куглари ќе ја претставуваат нашата држава на претстојното Светско првенство кое се одржува во Чешка. Репрезентативците предводени од селекторот и играч Дамир

Кугларите по шест години повторно на СП

Кугларите по шест години повторно на СП

Репрезентацијата на Македонија е сместена во групата Б, заедно со селекциите на Полска, Естонија, Чешка и Србија, а двете првопласирани одат во четврт-финалето Македонската машка кугларска репрезентација по шест години апстиненција, од денеска па до 26 мај повторно ќе биде дел од едно Светско екипно првенство. По последниот одржан тренинг синоќа во