притисни ентер »

Перез на пол-позицијата во Џеда, Ферстепн се откажа поради дефект

Перез на пол-позицијата во Џеда, Ферстепн се откажа поради дефект

Возачот на Ред Бул, Серхио Перез ќе стартува од пол-позицијата на трката за големата награда на Саудиска Арабија. Мексиканецот на патеката во Џеда ја освои втората пол-позиција во кариерата, интересно и првата ја забележа на оваа патека. Квалификациите, како и тренинзите минаа во доминација на Ред Бул. Перез беше најбрз, откако Макс Ферстапен се откажа

Перез на пол-позицијата во Џеда, Ферстепн се откажа поради дефект

Перез на пол-позицијата во Џеда, Ферстепн се откажа поради дефект

Возачот на Ред Бул, Серхио Перез ќе стартува од пол-позицијата на трката за големата награда на Саудиска Арабија. Мексиканецот на патеката во Џеда ја освои втората пол-позиција во кариерата, интересно и првата ја забележа на оваа патека. Добивај вести на вибер Квалификациите, како и тренинзите минаа во доминација на Ред Бул. Перез беше најбрз, откако

Ферстапен не ги заврши квалификациите, Перез ја освои пол-позицијата во Џеда

Ферстапен не ги заврши квалификациите, Перез ја освои пол-позицијата во Џеда

Трката за Големата награда на Саудиска Арабија ќе почне на доста неочекуван начин, бидејќи при самиот врв нема да го гледаме Макс Ферстапен кој имаше голем проблем со својот болид и мораше да се откаже во претпоследната квалификациска сесија. Поради недостаток на сила на неговиот Ред Бул, Макс беше приморан да се повлече во боксот и да се откаже од

Фијаско за Ферстапен, пол-позиција за Перез во Саудиска Арабија

Фијаско за Ферстапен, пол-позиција за Перез во Саудиска Арабија

Серхио Перез ќе стартува од пол-позицијата на утрешната трка за ГН на Саудиска Арабија, откако овој возач имаше извонреден круг со кој оствари најдобро време и ги остави зад себе конкурентите. Квалификациите сепак ќе останат запаметени по фијаското што му се случи на светскиот првак Макс Ферстапен. Асот на Ред Бул делуваше моќно на тренинзите, но денеска

Големо разочарување за Ферстапен и пол-позиција за Перез во С. Арабија

Големо разочарување за Ферстапен и пол-позиција за Перез во С. Арабија

Возачот на Ред Бул, Серхио Перез ја освои пол-позицијата пред трката за Големата награда на Саудиска Арабија, додкеа актуелниот шампион Макс Ферстапен разочара и ќе тргне од 15. место. Перез стигна до првото место со време од 1.28.265, додека зад него заврши Шарл Леклер од Ферари, но тој ќе биде поместен за 10 позиции наназад поради промена на компоненти

Перез со пол-позиција во Џеда – Верстапен дури 15-ти на стартот

Перез со пол-позиција во Џеда – Верстапен дури 15-ти на стартот

Возачот на Ред Бул, Серхио Перез ја освои пол-позицијата пред Големата награда на Саудиска Арабија, втората трка од овогодинешниот шампионат во Формула 1. Квалификациите на улиците на Џеда беа обележани и со раната елиминација на бранителот на титулата Макс Верстапен, кој ќе стартува од 15-та позиција. Перез го доби најдоброто стартно место со круг

Перез ја искористи катастрофата на Верстапен, прв стартен ред и за Алонсо

Перез ја искористи катастрофата на Верстапен, прв стартен ред и за Алонсо

Трката за Големата награда на Џеда ќе биде навистина возбудлива, барем ако се земе в предвид најавата за истата. На квалификациите дојде до изненадување, Серхио Перез ја освои пол позицијата, користејќи ја ситуацијата на тимскиот колега Макс Верстапен кој имаше дефект. Мексиканецот го извозе најбрзиот круг со 1:28,265 во третиот круг на квалификациите,