притисни ентер »

Заев верува дека и Грција ќе го ратификува Договорот од Преспа
Заев верува дека и Грција ќе го ратификува Договорот од Преспа

Заев верува дека и Грција ќе го ратификува Договорот од Преспа

Да живее Македонија, Да живее Република Северна Македонија Вака премиерот Зоран Заев го заврши својот говор на првата прес конференција откако синоќа парламентот ги изгласа уставните измени произлезени од Договорот од Преспа за промена на името на државата. Премиерот е уверен дека по одлуката на парламентот државата се движи кон иднината што ја посакуваме

Заев е уверен дека и Грција ќе го ратификува Договорот од Преспа

Заев е уверен дека и Грција ќе го ратификува Договорот од Преспа

Ден по изгласувањето на уставните измени , премиерот Заев им се заблагодари на сите што го помогнале процесот, со верување дека и Грција ќе го ратификува Договорот од Преспа и ќе го потпише протоколот за членство на Македонија во НАТО. Во својот говор на првата прес конференција откако синоќа парламентот ги изгласа уставните измени произлезени од Договорот