притисни ентер »

Меркел ги повика светските сили во Берлин на Самит за Либија
Меркел ги повика светските сили во Берлин на Самит за Либија

Меркел ги повика светските сили во Берлин на Самит за Либија

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска ги покани светските сили во недела на Самит во Берлин каде ќе се разговара за напорите за постигнување мир во Либија. Меркел одлучи да биде домаќин на средбата по консултациите со генералниот секретар на Обедините нации, Антонио Гутереш. Германија упати апел до премиерот на либиската Влада на национално

Меркел ги повика во Берлин светските сили на самит за Либија

Меркел ги повика во Берлин светските сили на самит за Либија

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска ги повика светските сили во недела на самит во Берлин, каде ќе разговараат за напорите за постигнување мир во Либија. Од нејзината канцеларија соопштиле дека Меркел одлучила да биде домаќин на самитот, по консултации со генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, пренесува АП. Командантот

Меркел ги повика светски сили во Берлин на Самит за Либија

Меркел ги повика светски сили во Берлин на Самит за Либија

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска ги покани светските сили во недела на Самит во Берлин каде ќе се разговара за напорите за постигнување мир во Либија. Меркел одлучи да биде домаќин на средбата по консултациите со генералниот секретар на Обедините нации, Антонио Гутереш. Германија упати апел до премиерот на либиската Влада на национално

Меркел ги повика во Берлин светските сили на самит за Либија

Меркел ги повика во Берлин светските сили на самит за Либија

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска ги повика светските сили во недела на самит во Берлин, каде ќе разговараат за напорите за постигнување мир во Либија. Од нејзината канцеларија соопштиле дека Меркел одлучила да биде домаќин на самитот, по консултации со генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, пренесува АП. Командантот

Ангела Меркел ги покани светските сили во Берлин да разговараат за Либија

Ангела Меркел ги покани светските сили во Берлин да разговараат за Либија

Германија упати апел до премиерот на либиската Влада на национално единство, Фајез ал Сараџ со седиште во Триполи и до генералот Калиф Хафтар, лидер на ривалската Либиска национална армија на состанок на 19 јануари. Германската канцеларка Ангела Меркел денеска ги покани светските сили во недела на Самит во Берлин каде ќе се разговара за напорите за

Меркел ги повика во Берлин светските сили на самит за Либија

Меркел ги повика во Берлин светските сили на самит за Либија

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска ги повика светските сили во недела на самит во Берлин, каде ќе разговараат за напорите за постигнување мир во Либија. Од нејзината канцеларија соопштиле дека Меркел одлучила да биде домаќин на самитот, по консултации со генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, пренесува АП. Командантот

Меркел ги повика во Берлин светските сили на самит за Либија

Меркел ги повика во Берлин светските сили на самит за Либија

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска ги повика светските сили во недела на самит во Берлин, каде ќе разговараат за напорите за постигнување мир во Либија. Од нејзината канцеларија соопштиле дека Меркел одлучила да биде домаќин на самитот, по консултации со генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, пренесува АП. Командантот

Меркел ги повика во Берлин светските сили на самит за Либија

Меркел ги повика во Берлин светските сили на самит за Либија

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска ги повика светските сили во недела на самит во Берлин, каде ќе разговараат за напорите за постигнување мир во Либија. Од нејзината канцеларија соопштиле дека Меркел одлучила да биде домаќин на самитот, по консултации со генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, пренесува АП. Командантот

Мевлут Чавушоглу: Одлуката на Хафтар да го напушти договорот за примирје во Либија, покажува кој сака војна

Мевлут Чавушоглу: Одлуката на Хафтар да го напушти договорот за примирје во Либија, покажува кој сака војна

Турскиот министер за надворешни работи, Мевлут Чавушоглу, изјави дека одлуката на Калифа Хафтар да не го потпишува договорот за прекин на огнот со Владата на национално единство (ГНА) покажува кој сака војна и кој сака мир, пренесува „Спутник“. Во понеделникот, премиерот на ГНА, Фајез Сараџ и лидерот на либиската Национална армија (ЛНА), маршалот Калифа

Мевлут Чавушоглу: Одлуката на Хафтар да го напушти договорот за примирје во Либија, покажува кој сака војна

Мевлут Чавушоглу: Одлуката на Хафтар да го напушти договорот за примирје во Либија, покажува кој сака војна

Турскиот министер за надворешни работи, Мевлут Чавушоглу, изјави дека одлуката на Калифа Хафтар да не го потпишува договорот за прекин на огнот со Владата на национално единство (ГНА) покажува кој сака војна и кој сака мир, пренесува „Спутник“. Во понеделникот премиерот на ГНА, Фајез Сараџ, и лидерот на либиската Национална армија (ЛНА), маршалот Калифа