притисни ентер »

Ред Бул суспендираше возач поради расизам
Ред Бул суспендираше возач поради расизам

Ред Бул суспендираше возач поради расизам

Ф1 тимот на Ред Бул го суспендираше својот тест и резервен возач Јуриј Випс поради расистички навреди кои младиот пилот ги упатил во тек на пренос за време на играње на видео игри. Екипата најавила целосна истрага во врска со случајот. Випс пренесуваше во живо како учествува во видео игра и користел расистичка навреда, а тимот за која естонскиот возач

Ред Бул го суспендира својот возач поради – „Црнчуга“

Ред Бул го суспендира својот возач поради – „Црнчуга“

Се почесто младите спортисти добиваат суспензии од своите тимови, па и од федерациите, поради непромислени работи и брутални навреди. Овој пат со таква суспензија се соочи младиот возач во Формула 2, Јури Випс, кој доби воспитна од својот тим Ред Бул. На интернет се појави видео од возачите на Ред Бул во Формула 2, Лиам Лосон и Јури Випс како играат

„Ред Бул“ суспендира млад возач поради расизам и хомофобија

„Ред Бул“ суспендира млад возач поради расизам и хомофобија

Одлуката е донесена откако 21-годишниот Естонец употреби расистички фрази и хомофобичен јазик во видеото кое излезе во јавноста. Ред Бул соопштија дека започнале темелна истрага бидејќи тимот има нулта толеранција за расистичко однесување и каква било друга форма на дискриминација. Випс користел повеќе хомофобични и расистички изрази за време на неговиот

Ред Бул суспендира млад возач поради непристојно однесување на видео игра

Ред Бул суспендира млад возач поради непристојно однесување на видео игра

Младиот возач на Ред Бул, Јури Випс, кој се натпреварува во Формула 2 е суспендиран на неопределено време. Причината за тоа е бизарна, бидејќи се работи за инцидент кој се случи додека тој игра видео игри со пријателите. Випс во еден момент изговори збор кој црномурестата раса го смета за негативен и кажа: „ Нигер “, на што пријателите се смееја. Потоа,

Јуриј Випс суспендиран поради расизам: Најголемите надежи во Формула си ја завршуваат кариерата неславно

Јуриј Випс суспендиран поради расизам: Најголемите надежи во Формула си ја завршуваат кариерата неславно

Естонецот Јури Випс, резервниот возач на Ред Бул, е суспендиран поради расистичка навреда што ја употреби за време на преносот додека играл видео игра. „Ред Бул Рејсинг го суспендираше помладиот возач Јури Випс од сите должности со моментален ефект додека ги чекаме резултатите од целосната истрага за инцидентот“, се вели во соопштението. „Како организација,

Ред Бул го суспендираше тест-возачот поради расизам

Ред Бул го суспендираше тест-возачот поради расизам

Ред Бул го суспендираше својот тест и резервен возач Јури Випс поради расистички навреди употребени од младиот возач за време на пренос во живо додека играше видео игра, а тимот најави „целосна истрага“ за инцидентот. Випс синоќа во живо пренесуваше како игра во видео игрица и притоа користеше расистичка навреда, а Ф1 тимот на Ред Бул, за кој естонскиот

Ред Бул го суспендираше возачот поради расизам

Ред Бул го суспендираше возачот поради расизам

Ред Бул го суспендираше својот тест и резервен возач Јуриј Випс поради расистичката навреда што ја употреби младиот возач за време на преносот додека играше видео игра, а тимот најави „целосна истрага“ за инцидентот. Виповите денеска во живо пренесуваа како учествувал во видео играта и употребил расистичка навреда, а Формула 1 тимот на кој естонскиот

Ред Бул го суспендираше резервниот возач поради расистички испад

Ред Бул го суспендираше резервниот возач поради расистички испад

Формула 1 тимот Ред Бул експресно го суспендираше својот тест и резервен возач Јури Випс, поради неговиот расистички и хомофобичен испад за време на онлајн играње. Естонецот ги налути одговорните во Ред Бул кои не губеа време пред да потврдат дека ќе биде суспендиран додека истрагата е во тек. Випс коментирал недолично на расна основа додека во онлајн

Ред бул го суспендираа својот тест-возач за користење на расистички израз во „Кол оф дјути“

Ред бул го суспендираа својот тест-возач за користење на расистички израз во „Кол оф дјути“

Ред бул рејсинг потврдија дека го суспендирале тест-возач и член на нивниот јуниорски тим, Естонецот Јури Випс, откако тој користел расистички израз при играње на видео-играта „Кол оф дјути“. 21-годишниот Випс играл со својот колега од Формула 2 тимот на Ред бул, Лајам Лосон во игра која била пренесувана преку „Твич“, кога искористил израз „bitch nigg

Ред бул го суспендираа својот тест-возач за користење на расистички израз во „Кол оф дјути“

Ред бул го суспендираа својот тест-возач за користење на расистички израз во „Кол оф дјути“

Ред бул рејсинг потврдија дека го суспендирале тест-возач и член на нивниот јуниорски тим, Естонецот Јури Випс, откако тој користел расистички израз при играње на видео-играта „Кол оф дјути“. Добивај вести на вибер> 21-годишниот Випс играл со својот колега од Формула 2 тимот на Ред бул, Лајам Лосон во игра која била пренесувана преку „Твич“, кога искористил