притисни ентер »

Ракитиќ и Папу Гомез за драматична 4:3 победа на Севилја кај Селта!
Ракитиќ и Папу Гомез за драматична 4:3 победа на Севилја кај Селта!

Ракитиќ и Папу Гомез за драматична 4:3 победа на Севилја кај Селта!

Селта Виго и Севилја го одиграа можеби најлудиот меч оваа сезона, откако на „Балаидос“, гостите успеаја да стигнат до 4:3 победа за да се зацврстат во топ 4 во лигата, враќајќи се од два гола разлика. Жил Коунде го донесе тимот на Хулен Лопетеги во рано водство уште во 5. минута, но тогаш на сцена стапи фантастичниот Јаго Аспас кој за три минути постигна

Голеада во Виго: Седум гола и победа на Севиља по пресврт

Голеада во Виго: Седум гола и победа на Севиља по пресврт

Селта Виго и Севиља одиграа меч за паметење, конечниот резултат беше 3-4 за гостите кои до победата дојдоа по пресврт и ја продолжија трката за врвот на табелата во Ла Лига. Кунде донесе водство на Севиља (0-1), но подоцна Аспас израмни на 1-1 со погодок од белата точка, а потоа постигна нов гол за 2-1. Фернандо израмни на 2-2, на две минути пред крајот

Ракитиќ и Папу Гомез за драматична 4:3 победа на Севилја кај Селта!

Ракитиќ и Папу Гомез за драматична 4:3 победа на Севилја кај Селта!

Селта Виго и Севилја го одиграа можеби најлудиот меч оваа сезона, откако на „Балаидос“, гостите успеаја да стигнат до 4:3 победа за да се зацврстат во топ 4 во лигата, враќајќи се од два гола разлика. Жил Коунде го донесе тимот на Хулен Лопетеги во рано водство уште во 5. минута, но тогаш на сцена стапи фантастичниот Јаго Аспас кој за три минути постигна

Ракитиќ и Папу Гомез за драматична 4:3 победа на Севилја кај Селта!

Ракитиќ и Папу Гомез за драматична 4:3 победа на Севилја кај Селта!

Селта Виго и Севилја го одиграа можеби најлудиот меч оваа сезона, откако на „Балаидос“, гостите успеаја да стигнат до 4:3 победа за да се зацврстат во топ 4 во лигата, враќајќи се од два гола разлика. Жил Коунде го донесе тимот на Хулен Лопетеги во рано водство уште во 5. минута, но тогаш на сцена стапи фантастичниот Јаго Аспас кој за три минути постигна

Севилја ја доби голеадата со Селта Виго и остана во игра за титулата во Ла Лига

Севилја ја доби голеадата со Селта Виго и остана во игра за титулата во Ла Лига

Екипата на Севилја славеше доста важна победа на гостувањето кај Селта Виго во натпревар на  кој паднаа седум погодоци. Клубот од Андалузија славеше со 4:3 иако во два наврати имаше негатива, но на крајот успеа да направи пресврт и да стигне до трите погодоци. Жулс Кунде уште во 7. минута го отвори резултатот и донесе водство за Севилја, за  потоа

Голеада на „Балаидос“ – Селта двапати водеше, но на крај победи Севилја

Голеада на „Балаидос“ – Селта двапати водеше, но на крај победи Севилја

Тимовите на Селта Виго и Севилја приредија неверојатен натпревар зачинет со одлични шанси, акции, борбеност и дури седум голови. Во натпревар од 30. коло во Примера, Севилја на гости успеа да дојде до голема пебда против тимот на незгодната Селта. Натпреварот го оворија гостите уште во 7. минута, кога Жулез Кунде беше прецизен со глава по одличниот

Голеада во Виго, Севиља триумфираше преку пресврт

Голеада во Виго, Севиља триумфираше преку пресврт

Вечерва во рамките од 30 коло во најсилната шпанска лига составот на Севиља со резултат 3:4 триумфираше над Селта Виго. Во натпревар полн со пресврт на крајот посреќни беа играчите предводени од тренерот Лопетеги на теренот во Виго. Водеа Андалузијците со голот на Кунде уште од седмата минута, па следуваше пресврт на домаќините, за период од 180 секунди

Голеада во Виго: Севилја со пресврт до триумф против Селта

Голеада во Виго: Севилја со пресврт до триумф против Селта

Севилја славеше со 4-3 против Селта виго во спектакуларен меч од 30. коло во шпанската Ла Лига. Кунде ѝ донесе водство на Севилја по седум минути игра, но Аспас со два гола за три минути направи пресврт за Селта (2-1). Фернандо погоди за 2-2 во 35. минута, а водството на Селта го врати Мендез, додека во второто полувреме Севилја направи нов пресврт

Севилја направи пресврт, покажа карактер, и влегува во борба можеби и за титулата

Севилја направи пресврт, покажа карактер, и влегува во борба можеби и за титулата

На осум кола до крај, андалузијците дојдоа на четири бода од Барса и шест од Атлетико. Севилја и Селта одиграа спектакуларен меч во Виго, гостите победија со 4-3, иако губеа со 2-3 по првото полувреме . Сепак, со погодоците на Иван Ракитиќ (негов 50-ти гол во во шпанската лига) и Алехандро „Папу“ Гомес, направија пресврт во вториот дел, и ги задржаа

Севиља не се откажува од титулата и ја доби голеадата во Виго

Севиља не се откажува од титулата и ја доби голеадата во Виго

Како и на првото соочување во Андалузија, Селта и Севиља одиграа натпревар со многу голови, а и овојпат победата заврши кај екипата на Жулен Лопетеги (3-4). Трите бода имаат големо значење за гостите, кои ја продолжија трката со водечкото трио на табелата. На врвот е Атлетико Мадрид , кој сега има шест бода повеќе од андалузијската екипа. Раната фаза