притисни ентер »

Вардар е сигурен ќе има ли Македонија уште еден тим во ЛШ?
Вардар е сигурен ќе има ли Македонија уште еден тим во ЛШ?

Вардар е сигурен ќе има ли Македонија уште еден тим во ЛШ?

Вкупно 35 екипи доставиле пријава во ЕХФ за настап во ракометната Лига на шампионите во сезоната 2019/2020. Според распоредот во Лигата на шампионите ќе има место за 28 клуба. Македонија наредната сезона сигурно ќе има еден учесник во елитата и тоа во квалитетните групи А и Б, тоа е европскиот првак Вардар. Покрај Вардар, уште два клуба од Македонија

Вардар е сигурен ќе има ли Македонија уште еден тим во ЛШ?

Вардар е сигурен ќе има ли Македонија уште еден тим во ЛШ?

Вкупно 35 екипи доставиле пријава во ЕХФ за настап во ракометната Лига на шампионите во сезоната 2019/2020. Според распоредот во Лигата на шампионите ќе има место за 28 клуба. Македонија наредната сезона сигурно ќе има еден учесник во елитата и тоа во квалитетните групи А и Б, тоа е европскиот првак Вардар. Покрај Вардар, уште два клуба од Македонија

Европскиот шампион ја отвори вратата и за Пелистер да излезе на меѓународната сцена

Европскиот шампион ја отвори вратата и за Пелистер да излезе на меѓународната сцена

Со новиот голем успех на Вардар во Келн и освојувањето на својата втора титула од Лигата на шампионите, се отвори уште едно место за настап на македонски тим на европска сцена во следната сезона. Ако Еурофарм Работник, Металург и Бутел обезбедија европски натпревари преку првенството, од шампионската титула на Вардар во Келн ќе профитира и битолски Пелистер

Македонија втора година по ред без тим во женската Лига на шампиони

Македонија втора година по ред без тим во женската Лига на шампиони

Македонија втора година по ред нема да има свој претставник во женска конкуренција во Лигата на шампионите, откако нашиот првак Металург не се пријави за најелитното натпреварување и ќе игра во ЕХФ Купот. Европската ракометна федерација нема да има многу проблеми при распределбата на места во оваа конкуренција со оглед на тоа што доби вкупно 24 пријави

Пелистер аплицираше, ЕХФ треба да одлучи во кое натпреварување ќе го смести

Пелистер аплицираше, ЕХФ треба да одлучи во кое натпреварување ќе го смести

Со новиот голем успех на Вардар во Келн и освојувањето на својата втора титула од Лигата на шампионите, се отвори уште едно место за настап на македонски тим на европска сцена во следната сезона. Ако Еурофарм Работник, Металург и Бутел обезбедија европски натпревари преку првенството, од шампионската титула на Вардар во Келн ќе профитира и битолски

Познати екипите кои ќе го „ловат“ Вардар

Познати екипите кои ќе го „ловат“ Вардар

Европската ракометна федерација ги објави деталите пред ждрепката за новата сезона во Лигата на шампионите. Екипата на Вардар како бранител на трофејот ќе биде во една од двете посилни групи А или Б, а вкупно 35 екипи сакаат да го земат скалпот на „црвено-црните“ идната сезона. Европската ракометна федерација ги објави сите екипи кои се пријавиле за

Вардар директно во групната фаза во Лигата на шампиони

Вардар директно во групната фаза во Лигата на шампиони

Европската ракометна федерација (ЕХФ) ги објави имињата клубовите кои добија директно место во групите од Лигата на шампионите за сезоната 2019/2020, а тука секако беше македонскиот и европски шампион Вардар. „Црвено-црните” ќе играат во А или Б групата, кои според квалитетот се најсилни. На 27 јуни ќе биде извршена ждрепката кога ќе бидат и познати

Вардар директно во групите за Лигата на шампионите

Вардар директно во групите за Лигата на шампионите

Европската ракометна федерација (ЕХФ) ги објави имињата на 21 екипи кои добија директно место во групите од ЕХФ Лигата на шампионите за сезоната 2019/2020. На таа листа се најде и македонскиот шампион Вардар, кој е и актуелен европски првак. „Црвено-црните” ќе играат во А или Б групата, кои според квалитетот се најсилни. На 27 јуни ќе биде извршена

Металург и Еурофарм Работник имаат голема конкуренција за место во Лигата на шампионите!

Металург и Еурофарм Работник имаат голема конкуренција за место во Лигата на шампионите!

ЕХФ денеска ги објави апликантите за новата сезона во Лигата на шампионите, Вардар како бранител на трофејот е сигурен македонски учесник, а вајлд карта побараа Металург и Еурофарм Работник. 35 клубови (од кои 20 шампиони во своите држави) од 21 земја аплицираа за настап во Лигата на шампионите следната сезона, место ќе има за 28. Како и во изминатите

Вардар оди директно во ЛШ, Металург и Еурофарм ќе се борат со Кил, Пик Сегед, Нант...

Вардар оди директно во ЛШ, Металург и Еурофарм ќе се борат со Кил, Пик Сегед, Нант...

ЕХФ ги објави сите екипи кои го запазиле рокот до 12 јуни и се пријавиле за учество во ракометната Лигата на шампионите во сезоната 2019/2020. Покрај Вардар, кој има сигурно место, Македонија има уште два тима кои конкурираат, Еурофарм работник и Металург. Сепак нивната конкуренција е густа. Вкупно 35 екипи се пријавија за место во Лигата на шампионите