притисни ентер »

Бројките велат: Мбапе на ЕП беше ужасен!
Бројките велат: Мбапе на ЕП беше ужасен!

Бројките велат: Мбапе на ЕП беше ужасен!

Репрезентацијата на Шпанија се пласираше во финалето на Европското првенство откако во Минхен славеше со 2:1 против Франција. Французите први постигнаа гол преку Коло Муани, додека Шпанците преку Јамал и Олмо направи пресврт. Килијан Мбапе беше асистент при голот на Муани, меѓутоа во останатиот дел од играта не придонесе многу како и во текот на првенството

Јамал најмлад стрелец во историјата на големите турнири

Јамал најмлад стрелец во историјата на големите турнири

Шпанскиот играч за врска Ламин Јамал стана најмладиот голгетер во историјата на Европските и на Светските фудбалски првенства. На вечерашниот натпревар против Франција во полуфиналето на Евро 2024 година Јамал во 21. минута го израмни резултатот на 1:1. Шеснаесетгодишниот играч од средниот ред го собори рекордот на Пеле, кој на 17 години постигна гол

Шпанија прв финалист на Евро 2024

Шпанија прв финалист на Евро 2024

Репрезентацијата на Шпанија во Минхен ја победи Франција со 2:1 и стана прв финалист на Евро 2024. Французите го отворија резултатот во 9. минута, преку Рандал Коло-Муани. Овој гол беше првиот и единствен гол за францускиот тим од игра на Европското првенство во Германија. Шпанија изедначи со голот на Ламин Јамал во 21. минута. 16-годишниот Шпанец

Олмо: Неверојатно е да се биде во финалето, на чекор сме од славата

Олмо: Неверојатно е да се биде во финалето, на чекор сме од славата

Како што е познато Шпанија е првиот финалис на ЕП, а еден од јунаците на „црвената фурија“ во мечот со „триколорите“ беше Дани Олмо „Неверојатно е да се биде во финалето. Не е важно кој постигна гол, важна е победата. Заслужуваме да бидеме во финалето и сега сме на чекор од славата“ изјави шпанскиот репрезентативец Олмо по победат над Франција. „Триколорите“

Олмо: Неверојатно е да се биде во финалето, на чекор сме од славата

Олмо: Неверојатно е да се биде во финалето, на чекор сме од славата

Како што е познато Шпанија е првиот финалис на ЕП, а еден од јунаците на „црвената фурија“ во мечот со „триколорите“ беше Дани Олмо. „Неверојатно е да се биде во финалето. Не е важно кој постигна гол, важна е победата. Заслужуваме да бидеме во финалето и сега сме на чекор од славата“ изјави шпанскиот репрезентативец Олмо по победат над Франција. „Триколорите“

Јамал најмлад стрелец во историјата на Европските и на Светските фудбалски првенства

Јамал најмлад стрелец во историјата на Европските и на Светските фудбалски првенства

Минхен – Шпанскиот играч за врска Ламин Јамал стана најмладиот голгетер во историјата на Европските и на Светските фудбалски првенства. На вечерашниот натпревар против Франција во полуфиналето на Евро 2024 година Јамал во 21. минута го израмни резултатот на 1:1. Шеснаесетгодишниот играч од средниот ред го собори рекордот на Пеле, кој на 17 години постигна

Лошиот настап на Мбапе на ЕП низ бројки: : 46-24-0!

Лошиот настап на Мбапе на ЕП низ бројки: : 46-24-0!

Шпанската фудбалска репрезентација се пласира во финалето на Европското првенство, откако синоќа во Минхен во полуфиналниот натпревар ја совлада Франција со 2-1. Франција поведе со голот на Коло Муани во деветтата минута, а Шпанија дојде до пресврт и победа со головите на Ламин Јамал во 21. минута и Дани Олмо во 25. минута. Килиан Мбапе требаше да

Кои сè рекорди ги урна малиот Ламин Јамал?

Кои сè рекорди ги урна малиот Ламин Јамал?

Најголемата сензација на Европското првенство, малиот Ламин Јамал кој има 16 години и за некој ден ќе наполни 17, против Франција во полуфинале постигна луд гол од далечина за израмнување и помогна Шпанија да влезе во финале. Со само 16 години и 362 Ламин стана најмладиот стрелец на гол во историјата на Светските и Европските првенства. Го надмина

Шпанија прв финалист на ЕВРО 2024

Шпанија прв финалист на ЕВРО 2024

Репрезентацијата на Шпанија ја победи Франција со 2:1 и стана прв финалист на ЕВРО 2024. Французите го отворија резултатот во 9 минута, преку Рандал Коло-Муани. Овој гол беше првиот и единствен гол за францускиот тим од игра на Европското првенство во Германија. Шпанија изедначи со голот на Ламин Јамал во 21 минута. 16-годишниот Шпанец стана најмладиот

Ѕвездата е родена: Ова се сите рекорди кои на 16 години ги сруши Јамал

Ѕвездата е родена: Ова се сите рекорди кои на 16 години ги сруши Јамал

Без разлика кој ќе го освои Европското првенство, играчот кој најмногу остави впечаток на овој турнир веројатно ќе биде Ламин Јамал. Неверојатно е што се ова момче успеа да направи со своите 16 години, почнувајќи од Барселона минатата сезона, па се до шпанската репрезентација сега на ЕП. Франција без гол до полуфинале, таму ја чека разиграната Шпанија