притисни ентер »

Може ли Америка сè уште да го води НАТО?
Може ли Америка сè уште да го води НАТО?

Може ли Америка сè уште да го води НАТО?

Американскиот претседател Џо Бајден одржа моќен говор на отворањето на Самитот на НАТО во Вашингтон. Бајден во неговиот говор пред светот ја истакна својата решеност да ја поддржи Украина и ја нагласи обновената сила на Алијансата под негово водство. Говорот што го означи почетокот на тридневните состаноци на лидерите на земјите од НАТО во главниот

Украина ќе добие четири ПВО системи Патриот

Украина ќе добие четири ПВО системи Патриот

САД ќе и достават Украина системи за противвоздушна одбрана Патриот системи, покрај оние што веќе ги ветија Германија, Романија и Холандија, се наведува во заедничката изјава објавена по повод самитот на НАТО во Вашингтон. Во соопштението се наведува дека заедно со системот САМП-Т обезбеден од Италија, оваа поддршка ќе помогне да се заштитат украинските

Советник за надворешна политика на Трамп се сретна со европски претставници

Советник за надворешна политика на Трамп се сретна со европски претставници

Неколку високи европски функционери се сретнаа со советникот за надворешна политика на Доналд Трамп на овонеделниот самит на НАТО во Вашингтон, во услови на подготовки на американските сојузници за можниот реизбор на поранешниот претседател на изборите во ноември, објавија британските медиуми. Кит Келог, пензиониран генерал-полковник, кој служеше како

Советник за надворешна политика на Трамп се сретна со европски претставници

Советник за надворешна политика на Трамп се сретна со европски претставници

Неколку високи европски функционери се сретнаа со советникот за надворешна политика на Доналд Трамп на овонеделниот самит на НАТО во Вашингтон, во услови на подготовки на американските сојузници за можниот реизбор на поранешниот претседател на изборите во ноември, објавија британските медиуми. Кит Келог, пензиониран генерал-полковник, кој служеше како

Советник за надворешна политика на Трамп се сретна со европски претставници

Советник за надворешна политика на Трамп се сретна со европски претставници

Неколку високи европски функционери се сретнаа со советникот за надворешна политика на Доналд Трамп на овонеделниот самит на НАТО во Вашингтон, во услови на подготовки на американските сојузници за можниот реизбор на поранешниот претседател на изборите во ноември, објавија британските медиуми. Кит Келог, пензиониран генерал-полковник, кој служеше како

ВИДЕО I Бајден на самитот на НАТО: Ова е одлучувачки момент, Русија нема да победи!

ВИДЕО I Бајден на самитот на НАТО: Ова е одлучувачки момент, Русија нема да победи!

Американскиот претседател Џо Бајден им посака добредојде на лидерите на НАТО во Вашингтон со моќен говор кој се чинеше дека е дизајниран да ги увери сојузниците во странство и дома дека може да го издржи изборниот предизвик на Доналд Трамп. Во краток, но моќен говор на отворањето на самитот, претседателот рече дека воената алијанса е „помоќна од кога

Во Украина пристигнуваат уште четири „Патриот“ ракети

Во Украина пристигнуваат уште четири „Патриот“ ракети

Америка и најмалку девет сојузници на НАТО се согласија да испратат „десетици“ системи за противвоздушна одбрана во Украина во наредните месеци, вклучително и најмалку четири батерии за системот Патриот. Киев Индипендент пишува дека ова е објавено во заедничко соопштение во пресрет на вчерашниот почеток на тридневниот самит на Алијансата во Вашингтон

Советник за надворешна политика на Доналд Трамп се сретна со европски претставници кои присуствуваа на самитот на НАТО

Советник за надворешна политика на Доналд Трамп се сретна со европски претставници кои присуствуваа на самитот на НАТО

Неколку високи европски функционери се сретнаа со советникот за надворешна политика на Доналд Трамп на овонеделниот самит на НАТО во Вашингтон, во услови на подготовки на американските сојузници за можниот реизбор на поранешниот претседател на изборите во ноември, објавија британските медиуми. Кит Келог, пензиониран генерал-полковник, кој служеше како

Зеленски го избегна прашањето што сите ги интересира – Што ако Трамп биде реизбран?

Зеленски го избегна прашањето што сите ги интересира – Што ако Трамп биде реизбран?

На прашањето за можноста поранешниот претседател Доналд Трамп да биде реизбран, украинскиот лидер Володимир Зеленски зазеде дипломатски пристап-избегна одговор. Зеленски, во Вашингтон на годишниот самит на НАТО, пред присутните во Институтот Роналд Реган изјави дека во минатото имал добри разговори со поранешниот претседател и дека е оптимист дека

Со моќен говор Бајден го отвори Самитот на НАТО, порача дека ќе ја брани Украина против Путин со сите сили

Со моќен говор Бајден го отвори Самитот на НАТО, порача дека ќе ја брани Украина против Путин со сите сили

Ројтерс пренесува дека шефот на Белата куќа ова го изјавил на синоќешното отворање на тридневниот Самит на НАТО. Американскиот претседател Џо Бајден вети дека ќе ја брани Украина со сите сили од руската инвазија. Британската агенција оценува дека Бајден го користи својот настап на глобалната сцена на собирот по повод 75-годишнината од Алијансата за