притисни ентер »

Ги победуваше и Надал и Ѓоковиќ, а негов фаворит е Федерер!
Ги победуваше и Надал и Ѓоковиќ, а негов фаворит е Федерер!

Ги победуваше и Надал и Ѓоковиќ, а негов фаворит е Федерер!

Поранешниот чилеански тенисер Фернандо Гонзалез кој во кариерата освои 11 АТП тениски титули и стигна до 5. Позиција меѓу светските тенисери одговори на стандардното прашање – кој е најголемиот тенисер на сите времиња. Гонзалез има играно и против Роџер Федерер, и против Рафаел Надал, но и против Новак Ѓоковиќ. Швајцарецот го победил еднаш во 13 меча,

Руседски: Голема тројка? Остана само еден, Ѓоковиќ нема лесно да си замине од големата сцена

Руседски: Голема тројка? Остана само еден, Ѓоковиќ нема лесно да си замине од големата сцена

Некогашниот четврти најдобар тенисер на светот, Грег Руседски често е активен и ги коментира сите актуелности, случувања во светот на тенисот. Тој често е директен, па така во последното обраќање порача дека едноставно повеќе не постои голема тројка (Рожер Федерер, Рафаел Надал, Новак Ѓоковиќ), односно дека  Ѓоковиќ е единствениот од таа дружина кој

„Ѓоковиќ ќе ги урне сите рекорди, ама не значи дека е најдобар на сите времиња!“

„Ѓоковиќ ќе ги урне сите рекорди, ама не значи дека е најдобар на сите времиња!“

Поранешниот петти светски рекет, Чилеанецот Фернандо Гонзалез, финалист на Австралија опен во 2007 година посочи дека очекува и верува дека најдобриот светски рекет во моментов Новак Ѓоковиќ ќе ги урне сите можни рекорди во тенисот, ама тоа нема да биде доволно за „титула“ - најдобар на сите времиња. Ѓоковиќ веќе е рекордер по број на недели на АТП-листата,

Гонзалес: Ѓоковиќ ги соборува сите рекорди, ама тоа не значи дека е најголем на сите времиња

Гонзалес: Ѓоковиќ ги соборува сите рекорди, ама тоа не значи дека е најголем на сите времиња

Веќе подолго време во тениските кругови се води дебата за тој кој е најдобар рекет на сите времиња особено сега кога на врвот по освоени титули на грен слем сцената имаме тројца асови кои се изедначени-тоа се Новак Ѓоковиќ, Рафаел Надал и Рожер Федерер. Оваа тројка има по 20. пехари на најзначајните турнири и се чини дека само прашање на време кога

Со уцени и правила мојот син веројатно нема да игра на Австралија Опен, вели таткото на Новак Ѓоковиќ

Со уцени и правила мојот син веројатно нема да игра на Австралија Опен, вели таткото на Новак Ѓоковиќ

Новак Ѓоковиќ веројатно нема да игра на Австралија Опен ако не се променат правилата во врска со вакцинирањето против Ковид-19, вели неговиот татко Срѓан.  До сега Ѓоковиќ, не објавил својот вакцинален статус, додека организаторите на турнирот му порачаа дека ќе мора да биде вакциниран ако сака да игра. „Со вакви уцени и правила, тој веројатно нема

Со уцени и правила мојот син веројатно нема да игра на  Австралија Опен, вели таткото на Новак Ѓоковиќ

Со уцени и правила мојот син веројатно нема да игра на Австралија Опен, вели таткото на Новак Ѓоковиќ

Новак Ѓоковиќ веројатно нема да игра на Австралија Опен ако не се променат правилата во врска со вакцинирањето против Ковид-19, вели неговиот татко Срѓан.  До сега Ѓоковиќ, не објавил својот вакцинален статус, додека организаторите на турнирот му порачаа дека ќе мора да биде вакциниран ако сака да игра. „Со вакви уцени и правила, тој веројатно нема

Неиграњето на Ѓоковиќ на Австралија опен е шанса за Медведев и Зверев

Неиграњето на Ѓоковиќ на Австралија опен е шанса за Медведев и Зверев

Поранешниот светски тениски рекет број еден Американецот Енди Родик, смета дека Шпанецот Рафаел Надал најмногу би се радувал доколку светскиот тениски рекет број еден Србинот Новка Ѓоковиќ не се појави на гртен слем турнирот Австралија опен, во јануари наредната година. Од кога официјално е соопштено дека вакцината против коронавирусот за учество на

Гонзалес: Ѓоковиќ ќе ги сруши сите рекорди, но нема да биде GOAT

Гонзалес: Ѓоковиќ ќе ги сруши сите рекорди, но нема да биде GOAT

Фернандо Гонзалес, некогашниот 5. тенисер во светот, смета дека Новак Ѓоковиќ на крајот ќе има најмногу Грен слем титули. Чилеанецот, кој во кариерата освои три титули и играше во финалето на Австралија Опен во 2007 година, верува дека светскиот рекет број 1 има предност над Надал и Федерер. „Пред 10 години, идејата дека некој може да освои 10 Грен

Ѓоковиќ ќе ги собори сите рекорди, но тоа не значи дека ќе биде најдобар во историјата

Ѓоковиќ ќе ги собори сите рекорди, но тоа не значи дека ќе биде најдобар во историјата

Ѓоковиќ ќе ги собори сите рекорди, но тоа не значи дека ќе биде најдобар во историјата З.С. Пред 35 секунди Новак Ѓоковиќ има освоено 20 грен слем титули во кариерата, исто колку што имаат и Надал и Федерер/Фото: EPA-EFE/CHRISTOPHE PETIT TESSON Поранешниот петти тенисер на светот, Фернандо Гонзалес е убеден дека Новак Ѓоковиќ ќе ја заврши кариерата

Лоши вести за Ѓоковиќ: Вакцина ќе се бара и на Вимблдон и Ролан Гарос?

Лоши вести за Ѓоковиќ: Вакцина ќе се бара и на Вимблдон и Ролан Гарос?

Новинарот на „Форбс“, Адам Загорија објави дека организаторите на Вимблдон и Ролан Гарос размислуваат да го следат примерот на Австралијан опен, а тоа не се добри вести за тенисерите кои не се вакцинирани, а можеби ќе биде и голем проблем за најдобриот тенисер во светот Новак Ѓоковиќ, кој засега не открива дали е вакциниран. Организаторите на турнирот