притисни ентер »

Последниот филм на Гарванлиева на јубилејниот „Македокс“
Последниот филм на Гарванлиева на јубилејниот „Македокс“

Последниот филм на Гарванлиева на јубилејниот „Македокс“

Десет македонски документарни филмови ќе бидат прикажани како дел од програмата на годинашното 10-то јубилејно издание на фестивалот за креативен документарен филм „Македокс“, најавија на вчерашната прес-конференција организаторите во МКЦ-Клуб и ресторан. Во делот на македонските документарци ќе биде прикажан „Тетовски самрак“, последниот филм на прерано

Тамара Котевска потпиша за Американската агенција за таленти

Тамара Котевска потпиша за Американската агенција за таленти

Режисерката Тамара Котевска, која е една од авторите на македонскиот победник на „Санденс“, документарецот „Медена земја“ (Honeyland), потпиша договор со Американската агенција за таленти, United Talent Agency (UTA), соопшти македонската Агенција за филм. Агенцијата со седиште во Беверли Хилс, Калифорнија, застапува уметници, изведувачи, брендови и

„Десет лета МакеДокс“ – Фестивалот на креативен документарец носи 70 филмови

„Десет лета МакеДокс“ – Фестивалот на креативен документарец носи 70 филмови

Десет македонски документарни филмови се дел од програмата на јубилејниот 10. Фестивал на креативен документарен филм МакеДокс. Фестивалот ќе се одржува од 21 до 28 август во Куршумли ан, кината Милениум и Фросина,  ќе се прикажат 70 наслови, а се очекуваат стотина гости автори. Во делот на македонски документарци ќе биде прикажан „Тетовски самрак“,

Растура низ светот – „Медена земја“ конечно во Скопје на „МакеДокс“

Растура низ светот – „Медена земја“ конечно во Скопје на „МакеДокс“

Десет македонски документарни филмови ќе бидат прикажани во рамки на програмата на јубилејното 10. издание на Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“, што ќе се одржи од 21 до 28 август во Куршумли ан и во Младинскиот културен центар, а проекции на филмови ќе има и во кината „Милениум“ и „Фросина“ во Скопје. Ова на прес-конференција го

„Mакедокс“: Вкупно 80 документарци пред македонската публика

„Mакедокс“: Вкупно 80 документарци пред македонската публика

Десет македонски документарни филма ќе бидат прикажани во рамки на програмата на јубилејното 10. издание на Фестивалот на креативен документарен филм „Македокс“, кој ќе се одржи од 21 до 28 август во Куршумли-ан и во Младинскиот културен центар, а проекции на филмови ќе има и во кината „Милениум“ и „Фросина“ во Скопје. Ова на прес-конференција го истакна

„Десет лета МакеДокс“ – Фестивалот на креативен документарец носи 70 филмови

„Десет лета МакеДокс“ – Фестивалот на креативен документарец носи 70 филмови

Десет македонски документарни филмови се дел од програмата на јубилејниот 10. Фестивал на креативен документарен филм МакеДокс. Фестивалот ќе се одржува од 21 до 28 август во Куршумли ан, кината Милениум и Фросина,  ќе се прикажат 70 наслови, а се очекуваат стотина гости автори. Во делот на македонски документарци ќе биде прикажан „Тетовски самрак“,

„Медена земја“ конечно пред скопската публика - богат јубилеен „МакеДокс“

„Медена земја“ конечно пред скопската публика - богат јубилеен „МакеДокс“

Десет македонски документарни филмови ќе бидат прикажани на 10. издание на Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“, беше потенцирано на денешната прес-конференција што се одржа во МКЦ-клуб и ресторан. Филмската програма на јубилејното издание ќе содржи вкупно 70 документарни остварувања на автори од целиот свет, а ќе бидат одржани и повеќе

„МакеДокс“: 70 странски и 10 домашни документарни остварувања

„МакеДокс“: 70 странски и 10 домашни документарни остварувања

Јубилејното 10. издание на Фестивалот ќе се одржи од 21. до 28. август и се очекува присуство на 100-тина гости. Десет македонски документарни филмови ќе бидат прикажани како дел од програмата на јубилејното 10. издание на Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“, беше потенцирано на денешната прес-конференција, која се одржа во МКЦ-Клуб

„Mакедокс“ слави јубилеј: Ќе се прикажат 70 странски и 10 домашни документарци

„Mакедокс“ слави јубилеј: Ќе се прикажат 70 странски и 10 домашни документарци

Десет македонски документарни филмови ќе бидат прикажани во рамки на програмата на јубилејното 10. издание на Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“, што ќе се одржи од 21 до 28 август во Куршумли ан и во Младинскиот културен центар, а проекции на филмови ќе има и во кината „Милениум“ и „Фросина“ во Скопје. Ова на прес-конференција го

10. МакеДокс во знакот на македонските документарци

10. МакеДокс во знакот на македонските документарци

Македонскиот „Медена земја“ ќе го затвори 10. Македокс со две проекции на 28 август, првата во Куршумли-ан, по што ќе следува концерт на групата „Фолтин“. Филм за отворање на фестивалот, пак, ќе биде ирско-британскиот документарец „И сè стана песна“ на режисерот Шејмус Марфи, кој е автентично интимно патување низ инспирацијата, пишувањето и снимањето