притисни ентер »

Адвокатот на Ѓоковиќ: Исплашени се од противниците на вакцинацијата, поради тоа му ја поништија визата
Адвокатот на Ѓоковиќ: Исплашени се од противниците на вакцинацијата, поради тоа му ја поништија визата

Адвокатот на Ѓоковиќ: Исплашени се од противниците на вакцинацијата, поради тоа му ја поништија визата

Новак Ѓоковиќ ќе се појави пред Сојузниот суд, во сабота 15 минути по полноќ по средно-европско време. Сослушувањето и судењето во недела, ќе го води судијата Џон О’Калахан. Пред да се појави во Сојузниот суд, најдобриот светски тенисер, со своите адвокати, од 22.15 часот по средно-европско време, ќе има разговор во министерството за имиграција. По

Ѓоковиќ има личен договор со организаторот на турнирот

Ѓоковиќ има личен договор со организаторот на турнирот

Најдобриот тенисер во светот, Србинот Новак Ѓоковиќ, изминатите недела дена мака мачи со австралиските власти кои се уште размислуваат дали да го пртврорат пред почетокот на Австралија опен, а воедно и неговите колеги му свртеа грб. Меѓу оние кои имаа што да кажат за ситуацијата во Мелбурн е Андреј Рубљев (24), тенисер од самиот врв на АТП кој веќе

Адвокатот на Ѓоковиќ: Исплашени се од противниците на вакцинацијата, поради тоа му ја поништија визата

Адвокатот на Ѓоковиќ: Исплашени се од противниците на вакцинацијата, поради тоа му ја поништија визата

Новак Ѓоковиќ ќе се појави пред Сојузниот суд, во сабота 15 минути по полноќ по средно-европско време. Сослушувањето и судењето во недела, ќе го води судијата Џон О’Калахан. Пред да се појави во Сојузниот суд, најдобриот светски тенисер, со своите адвокати, од 22.15 часот по средно-европско време, ќе има разговор во министерството за имиграција. По

Австралија го приредува целиот циркус со Ѓоковиќ само поради страв од потенцијална „експлозија“ на антиваксери

Австралија го приредува целиот циркус со Ѓоковиќ само поради страв од потенцијална „експлозија“ на антиваксери

Новак Ѓоковиќ пред Сојузниот суд на Австралија утре во утринските часови, по средноевропско време, ќе мора на сослушување пред да биде донесена конечната одлука околу неговата евентуална депортација од Австралија. Утрешното судење пред Сојузниот суд треба да го води судијата Џон О’Калахан, а на денешниот сослушување кај судијата Ентони Кели, адвокатот

Ѓоковиќ вечерва дава исказ, па повторно во притвор

Ѓоковиќ вечерва дава исказ, па повторно во притвор

Судија Ентони Кели потврди дека Новак Ѓоковиќ нема да биде депортиран од Мелбурн до окончувањето на жалбата во врска со укинувањето на визата и дека случајот сега е префрлен во Сојузниот суд на Австралија. Ѓоковиќ вечерва од 22 часот по средноевропско време, сабота наутро по локално време во Мелбурн, ќе оди на разговор со имиграционите власти и до

Случајот Ѓоковиќ префрлен кај друг судија, AO не го промени распоредот во негова корист

Случајот Ѓоковиќ префрлен кај друг судија, AO не го промени распоредот во негова корист

Вторпат укинатата виза на Новак Ѓоковиќ го врати неговиот случај кај судските инстанци, но овојпат одлуката ќе ја носи друг судија. Светскиот рекет број еден остана без виза откако австралискиот министер за имиграција утринава донесе таква одлука, а адвокатите на Ѓоковиќ експресно поднесоа жалба која допрва ќе биде разгледувана. Судијата кој првиот

Ќе има уште една долга и бурна ноќ: Случајот префрлен на Федералниот суд! Новак ќе биде сослушан вечер во 22 часот, притворот е неизбежен

Ќе има уште една долга и бурна ноќ: Случајот префрлен на Федералниот суд! Новак ќе биде сослушан вечер во 22 часот, притворот е неизбежен

Ѓоковиќ нема да биде депортиран до завршувањето на жалбата, а случајот е префрлен на Федералниот суд. Австралискиот судија Ентони Кели рекол дека српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ нема да биде депортиран од Мелбурн до завршувањето на жалбата во врска со укинувањето на визата и дека случајот сега е префрлен на Федералниот суд на Австралија. Како што прецизирал

Ѓоковиќ ќе биде во притвор кај своите адвокати, случајот е префрлен во Сојузниот суд

Ѓоковиќ ќе биде во притвор кај своите адвокати, случајот е префрлен во Сојузниот суд

До конечната одлука на судот, Новак Ѓоковиќ нема да биде депортиран од Австралија. Најдобриот светски тенисер, вечерва во 22 часот по средно-европско време, со своите адвокати ќе има разговор со надлежните во министерството за имиграција. Она што е најважно, судијата Ентони Кели, кој во првиот процес му ја врати визата на Ѓоковиќ, реши случајот да

Случајот Ѓоковиќ префрлен на Федералниот суд

Случајот Ѓоковиќ префрлен на Федералниот суд

Австралискиот судија Ентони Кели денеска изјави дека Новак Ѓоковиќ нема да биде депортиран од Мелбурн додека не се заврши жалбата за укинување на визата и оти случајот сега е префрлен на Сојузниот суд на Австралија. Како што прецизираше судијата на рочиштето, Ѓоковиќ вечерва во 22 часот по средноевропско време (сабота наутро по локално време) во Мелбурн

Адвокатот на Ѓоковиќ: Исплашени се од противниците на вакцинацијата, поради тоа му ја поништија визата

Адвокатот на Ѓоковиќ: Исплашени се од противниците на вакцинацијата, поради тоа му ја поништија визата

Новак Ѓоковиќ ќе се појави пред Сојузниот суд, во сабота 15 минути по полноќ по средно-европско време. Сослушувањето и судењето во недела, ќе го води судијата Џон О’Калахан. Пред да се појави во Сојузниот суд, најдобриот светски тенисер, со своите адвокати, од 22.15 часот по средно-европско време, ќе има разговор во министерството за имиграција. По