притисни ентер »

Мерцедес го брка историскиот рекорд на Сена и Прост од 1988 година
Мерцедес го брка историскиот рекорд на Сена и Прост од 1988 година

Мерцедес го брка историскиот рекорд на Сена и Прост од 1988 година

Актуелниот владетел во Ф1 шампинатот, екипата на Мерцедес, има можност да израмни историски рекорд постaвен пред 31 година. На седум трки во новата сезона, Луис Хамилтон и Валтери Ботас обезбедија исто толку победи за својот тим. Тие го надминаа достигнувањето од 2014 година, а сега атакуваат на серијата успеси која ја остварија Аиртон Сена и Ален