притисни ентер »

Од овој момент ништо нема да биде исто: Ѓоковиќ конечно го откри она што светот го насетуваше
Од овој момент ништо нема да биде исто: Ѓоковиќ конечно го откри она што светот го насетуваше

Од овој момент ништо нема да биде исто: Ѓоковиќ конечно го откри она што светот го насетуваше

Првиот тенисер во светот, Новак Ѓоковиќ проговори за најголемата цел до крајот на својата кариера како професионален тенисер. Она што целиот тениски свет го насетуваше, Новак без воздржување конечно го призна. „Мојата најголема цел останува да освојам најмногу Гренд слемови. Да го срушам рекордот на Федерер!“ - кажа Ѓоковиќ во Рим, каде учествуваше

Мареј доби вајлд – карта за Ролан Гарос

Мареј доби вајлд – карта за Ролан Гарос

Британскиот тенисер Енди Мареј, доби специјална покана за настап на последниот грен слем турнир сезонава Ролан Гарос. Поранешниот прв тенисер во светот е единствениот кој не е Французина, а на своја адреса доби покана за турнирот. Мареј доби вајлд – карта и за САД Опен, откао падна на 129 место на АТП листата по повредата на карлицата и потколеницата

Навистина ми е многу жал за Ѓоковиќ

Навистина ми е многу жал за Ѓоковиќ

Светскиот тениски рекет број два Шпанецот Рафаел Надал, зборуваше за дисквалификацијата на Новак Ѓоковиќ на САД Опен. Шпанецот, кој има освоено 19. грен слем титули првпат ја искоментира дисквалификацијата на Србинопт од турнирот во Њујорк. -Имаше страшен пех и искрено ми е многу жал. Му се укажа одлична можност да дојде до уште една грен слем титула

Енди Мареј со специјална покана на Ролан Гарос

Енди Мареј со специјална покана на Ролан Гарос

Британскиот тенисер, Енди Мареј доби специјална покана за учество на Ролан Гарос, објавија организаторите на турнирот во Париз. Мечевите на грен слемот ќе се играат од 27 септември до 11 октомври. Поранешниот прв светски тениски рекет кој има 3 грен слем титули во кариерата и е двоен олимписки шампион моментно е 110-ти на АТП листата, па затоа учеството

Енди Мареј со специјална покана на Ролан Гарос

Енди Мареј со специјална покана на Ролан Гарос

Британскиот тенисер, Енди Мареј доби специјална покана за учество на Ролан Гарос, објавија организаторите на турнирот во Париз. Мечевите на грен слемот ќе се играат од 27 септември до 11 октомври. Поранешниот прв светски тениски рекет кој има 3 грен слем титули во кариерата и е двоен олимписки шампион моментно е 110-ти на АТП листата, па затоа учеството

Енди Мареј со специјална покана на Ролан Гарос

Енди Мареј со специјална покана на Ролан Гарос

Британскиот тенисер, Енди Мареј доби специјална покана за учество на Ролан Гарос, објавија организаторите на турнирот во Париз. Мечевите на грен слемот ќе се играат од 27 септември до 11 октомври. Поранешниот прв светски тениски рекет кој има 3 грен слем титули во кариерата и е двоен олимписки шампион моментно е 110-ти на АТП листата, па затоа учеството

САКААТ ДА ГО УНИШТАТ, АМА ГО РАЗБУДИЈА ЅВЕРОТ! Новак се им кажа во лице!

САКААТ ДА ГО УНИШТАТ, АМА ГО РАЗБУДИЈА ЅВЕРОТ! Новак се им кажа во лице!

Новак Ѓоковиќ се најде во неволја откако беше дисквалификуван од УС Опен, кога случајно со топка го погоди линискиот судија. Судијата немаше милост кон првиот тенисер во светот, еден од најдобрите играчи во историјата на овој спорт. Но, ниту Новак ќе има ништо против неговите ривали. Србинот јасно кажа каква е неговата цел до крајот на кариерата. И,

Новак Ѓоковиќ ја откри главната цел до крајот на кариерата

Новак Ѓоковиќ ја откри главната цел до крајот на кариерата

Најдобриот тенисер на светот Новак Ѓоковиќ изјави дека неговата цел е да го престигне Роџер Федерер по бројот на освоени грен слемови. Во разговор со италијанските новинари во Рим, каде учествува на Мастерсот, Ѓоковиќ истакнал дека ќе стори се за тоа да се случи. „Сакам да го соборам рекордот на Федерер“, рекол Ѓоковиќ. Српскиот тенисер има 17 трофеи

Надал за здружението на Ѓоковиќ – Мора да се држиме заедно, а не да работиме само за лични интереси!

Надал за здружението на Ѓоковиќ – Мора да се држиме заедно, а не да работиме само за лични интереси!

Новак Ѓоковиќ и дел од тенисерите формираа Здружение на професионалните тенисери (ПТПА) кое е независно од Асоцијацијата на тениски професионални (АТП) која има за цел борба за поголеми права на тенисерите. Рафаел Надал излезе со свој став околу целата ситуација, дека во моментов поради сите проблеми со кои се соочува светот тенисерите треба да бидат

Ѓоковиќ го интересира само еден рекорд

Ѓоковиќ го интересира само еден рекорд

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ открил која ќе биде неговата најголема цел до крајот на кариерата. Ѓоковиќ оваа недела ја започна 286 недела на чело на АТП листата. Тој се израмни со Пит Сампрас, а пред него е само Роџер Федерер (310). Српскиот тенисер рекол дека негова цел не е да го собори овој рекорд на Федерер дека има многу повисока цел