притисни ентер »

Пет Формула 1 рекорди кои Макс Верстапен може да ги сруши сезонава
Пет Формула 1 рекорди кои Макс Верстапен може да ги сруши сезонава

Пет Формула 1 рекорди кои Макс Верстапен може да ги сруши сезонава

Холандскиот возач на Ред Бул Рејсинг, Макс Верстапен е актуелен шампион во Формула 1, а оваа сезона е на добар пат да ја одбрани таа титула. До крајот на првенството може да собори дури пет рекорди. Број на бодови Ривалот за титулата на Верстапен од минатата година, Луис Хамилтон, моментално го држи рекордот за најмногу освоени бодови во една сезона