притисни ентер »

Павлопулос: Без уставни промени нема влез во НАТО
Павлопулос: Без уставни промени нема влез во НАТО

Павлопулос: Без уставни промени нема влез во НАТО

Embedded video for Павлопулос: Без уставни промени нема влез во НАТО Само откако ќе заврши уставната ревизија што ќе ги содржи сите гаранции, тогаш Договорот ќе дојде за ратификација во грчкиот парламент, а соседната земја ќе може да добие покана за членство во НАТО и да започне пристапни преговори со ЕУ. Ова го истакна грчкиот претстедател Прокопис Павлопулос на

Ципрас-Штајнмаер: Договорот од Преспа е храбар и смел потег

Ципрас-Штајнмаер: Договорот од Преспа е храбар и смел потег

Храбар и смел потег, вака го карактеризираа договорот од Преспа, грчкиот премиер Алексис Ципрас и германскиот претседател Франк Валтер Штајнмаер на нивната денешна средба во премиерската палата во Атина. Како што јави дописничката на МИА од Атина, во изјавите на почетокот од средбата, Штајнмаер го поздрави договорот меѓу Македонија и Грција и изрази

Штајнмаер пред Ципрас: Штета што немаше доволна излезност на референдумот, одлуката ќе беше конечна

Штајнмаер пред Ципрас: Штета што немаше доволна излезност на референдумот, одлуката ќе беше конечна

Договорот на Грција со поранешната југословенска Република Македонија (ФИРОМ) за новото име на оваа земја ќе ја зајакне стабилноста на Балканот. Таквото мислење беше изразено денеска од страна на грчкиот премиер Алексис Ципрас на состанокот со претседателот на Германија Франк-Волтер Штајнмаер, кој е во официјална посета на Атина. Изјавите на двајцата

Павлопулос: Уставна ревизија за членство во НАТО и EУ

Павлопулос: Уставна ревизија за членство во НАТО и EУ

Во спротивно повтори дека нема никакви изгледи да поддржат членство во НАТО и почеток на преговори со ЕУ. Павлопулос ова му го соопшти на германскиот претседател Штајмаер, кој од денеска е во дводневна посета на Атина. -Како што јасно кажавме и е позиција прифатена и од Европската Унија и од НАТО, треба нашата соседна земја да ги направи неопходните

За Ципрас и Штајнмаер Договорот од Преспа е храбар потег

За Ципрас и Штајнмаер Договорот од Преспа е храбар потег

Грчкиот премиер Алексис Ципрас и германскиот претседател Франк Валтер Штајнмаер на нивната денешна средба во премиерската палата во Атина го окарактеризирале Договорот од Преспа како храбар и смел потег, јавува МИА. Во изјавите на почетокот од средбата, Штајнмаер го поздравил договорот меѓу Македонија и Грција и изразил жалење за резултатот од референдумот,

Ципрас- Штајнмаер: Договорот од Преспа е храбар потег

Ципрас- Штајнмаер: Договорот од Преспа е храбар потег

Храбар и смел потег, вака го карактеризираа договорот од Преспа, грчкиот премиер Алексис Ципрас и германскиот претседател Франк Валтер Штајнмаер на нивната денешна средба во премиерската палата во Атина. Како што јави дописничката на МИА од Атина, во изјавите на почетокот од средбата, Штајнмаер го поздрави договорот меѓу Македонија и Грција и изрази

Павлопулос: Уставна ревизија за членство во НАТО и EУ

Павлопулос: Уставна ревизија за членство во НАТО и EУ

Само откако ќе заврши уставната ревизија што ќе ги содржи сите гаранции, тогаш Договорот ќе дојде за ратификација во грчкиот парламент, а соседната земја ќе може да добие покана за членство во НАТО и да започне пристапни преговори со ЕУ, рече грчкиот претстедател Прокопис Павлопулос на денешната средба со неговиот германски колега, Франк Валтер Штајнмаер

Ципрас- Штајнмаер: Договорот од Преспа е храбар потег

Ципрас- Штајнмаер: Договорот од Преспа е храбар потег

Ципрас- Штајнмаер: Договорот од Преспа е храбар потег Храбар и смел потег, вака го карактеризираа договорот од Преспа, грчкиот премиер Алексис Ципрас и германскиот претседател Франк Валтер Штајнмаер на нивната денешна средба во премиерската палата во Атина. Во изјавите на почетокот од средбата, Штајнмаер го поздрави договорот меѓу Македонија и Грција