притисни ентер »

За 40 проценти помал број на новозаразени од вирусот, а на починати за 21 процент
За 40 проценти помал број на новозаразени од вирусот, а на починати за 21 процент

За 40 проценти помал број на новозаразени од вирусот, а на починати за 21 процент

Значително намалување на бројот на новоинфицирани лица од корона вирусот од 39,67 проценти е забележано во Македонија во периодот од 26 април до 2 мај годинава, соопшти денеска Институт за јавно здравје. За 20.9 проценти намален е и бројот на починати лица. -Во тој период тестирани се вкупно 14.975 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно

ИЈЗ: Намален бројот на новозаболени и починати од коронавирус

ИЈЗ: Намален бројот на новозаболени и починати од коронавирус

Во периодот од 26 април до 2 мај е регистриран намален број на новозаболени и починати од коронавирус во Македонија во однос на претходната недела. Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје во периодот од 26 април до 2 мај 2021, тестирани се вкупно 14.975 лица, што е намалување од 17,6% во однос на минатата недела. Регистрирани сe 2

За една недела ПОМАЛКУ ЗАРАЗЕНИ ЗА 17,6%

За една недела ПОМАЛКУ ЗАРАЗЕНИ ЗА 17,6%

Намалување од 17,6% во однос на минатата недела, бележи неделниот извештај на Институтот за јавно здравје во периодот од 26 април до 2 мај 2021. Во истиот период  се тестирани вкупно 14.975 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање и антигенско тестирање за присуство на SARS-CoV-2, со Регистрирани сe 2.076 нови позитивни

Во Македонија досега се вакцинирани повеќе од 76.000 луѓе

Во Македонија досега се вакцинирани повеќе од 76.000 луѓе

Во Македонија досега се вакцинирани 76.937 граѓани, а две дози примиле 15.334 луѓе, соопшти Институтот за јавно здравје. Вакцинацијата во земјава почна на 17 февруари, а засега се достапни вакцините на „Фајзер“, на „Астразенека“, руската вакцина „спутник В“ и кинеската вакцина „Синофарм“. Од 05 април започна масовна вакцинација во салата „Борис Трајковски“,

Во Македонија досега се вакцинирани повеќе од 76.000 луѓе

Во Македонија досега се вакцинирани повеќе од 76.000 луѓе

Во Македонија досега се вакцинирани 76.937 граѓани, а две дози примиле 15.334 луѓе, соопшти Институтот за јавно здравје. Вакцинацијата во земјава почна на 17 февруари со вакцините на „Фајзер“, на „Астразенека“, со руската вакцина „спутник В“ и со кинеската вакцина „Синофарм“. Од 05 април започна масовна вакцинација во салата „Борис Трајковски“, каде

ИЈЗ: Намален бројот на новозаболени и починати од коронавирус

ИЈЗ: Намален бројот на новозаболени и починати од коронавирус

Во периодот од 26 април до 2 мај е регистриран намален број на новозаболени и починати од коронавирус во Македонија во однос на претходната недела. Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје во периодот од 26 април до 2 мај 2021, тестирани се вкупно 14.975 лица, што е намалување од 17,6% во однос на минатата недела. Регистрирани сe 2

Намален бројот на новозаболени, оздравени и починати

Намален бројот на новозаболени, оздравени и починати

Фото: Б. Грданоски Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје, во периодот од 26 април до 2 мај тестирани се вкупно 14.975 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање и антигенско тестирање за присуство на SARS-CoV-2, со намалување од 17,6 отсто во однос на минатата недела. Регистрирани сe 2.076 нови позитивни

За една недела ПОМАЛКУ ЗАРАЗЕНИ ЗА 17,6%

За една недела ПОМАЛКУ ЗАРАЗЕНИ ЗА 17,6%

Намалување од 17,6% во однос на минатата недела, бележи неделниот извештај на Институтот за јавно здравје во периодот од 26 април до 2 мај 2021. Во истиот период  се тестирани вкупно 14.975 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање и антигенско тестирање за присуство на SARS-CoV-2, со Регистрирани сe 2.076 нови позитивни

ИЈЗ: Намален бројот на новозаболени и починати од коронавирус

ИЈЗ: Намален бројот на новозаболени и починати од коронавирус

Фото: Игор Бансколиев Во периодот од 26 април до 2 мај е регистриран намален број на новозаболени и починати од коронавирус во Македонија во однос на претходната недела. Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје во периодот од 26 април до 2 мај 2021, тестирани се вкупно 14.975 лица, што е намалување од 17,6% во однос на минатата недела